Antalya'da Valilik Kararıyla GTA, Call of Duty ve Metin 2 Gibi Oyunlara Yasak Getirildi!

Antalya'da Valilik Kararıyla GTA, Call of Duty ve Metin 2 Gibi Oyunlara Yasak Getirildi!

Eğer Antalya'da yaşıyorsanız ve 18 yaşın altındaysanız bir internet kafeye gittiğinizde Metin 2, GTA ve Call of Duty gibi farklı oyunları oynayamamanız muhtemel. Facebook üzerinde takipçilerimizle etkileşime girdiğimiz Tamtayfa sayfamızda takipçilerimizin de doğruladığı üzere, Antalya Valiliği tarafından alınan bir karar ile 18 yaşından küçüklerin internet kafelere veya benzeri oyun oynanabilen işletmelere gittiklerinde çeşitli oyunları oynamaları yasaklanırken, bu yasağa uymayan işletmeciler hakkında hukuki işlem başlatılacağı bildirildi.

Bu kararın altındaki sebep ise akademik bir araştırma sonucu ortaya çıkan veriler. Akademisyenlerden ve konu üzerinde uzman kişilerden oluşan oluşan bir kurul tarafından hazırlanan bir raporda 55 farklı oyunun incelendiği ve bu oyunların 12'sinin çocukların psikolojik ve fizyolojik gelişimine zarar verebileceğinin tespit edildiği not ediliyor. Antalya Valiliği de raporu göz önünde tutarak ve 5651 sayılı "İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi" ile ilgili kanuna dayanarak bu kararı almış.

Söz konusu karar ile yasaklanan oyunlar ise şunlar:

- BloodRayne

- BloodRayne 2

- Call of Duty

- GTA

- GTA 2

- GTA 3

- GTA: San Andreas

- GTA 4 - Episodes from Liberty City

- Grand Ilieit Auto

- Half Life

- Hitman

- Global Operations

- Sniper Elite

- Battlefield Vientnam

- Wolfenstein

- The Godfather

- The Godfather 2

- Metin 2

- Knight Online

Antalya Valiliği tarafından yapılan açıklamada internet kafelere ve oyunlar oynanabilen işletmelere girmek için çeşitli düzenlemelere de değinildi. Bu düzenlemelere göre 12 yaşından küçükler oyun oynanan bu tür işletmelere velileri veya vasileri olmadan giremeyecekler, 15 yaşından küçükler ise saat 20.00'den sonra ancak velileriyle veya vasileriyle birlikte bu tür işletmelere giriş yapabilecekler. Bu düzenlemelere uymayan işletmeciler ise idari para cezasına çarptırılacaklar.

Microsoft Okullarda Eğitim İçin Özel Bir Minecraft Versiyonu Geliştiriyor!

YORUMLAR