Apple, 1 Milyar Dolara Yeni Bir Kampüs İnşa Ediyor

Apple, 1 Milyar Dolara Yeni Bir Kampüs İnşa Ediyor

Dünyanın en değerli şirketlerinden Apple, Texas’ın Austin kentinde 1 milyar dolara yeni bir kampüs inşa edeceğini duyurdu.

Teknoloji devinden yapılan açıklamada, yeni kampüsün 133 dönüm olacağı ve toplamda 15 bin çalışana ev sahipliği yapabileceği belirtildi.

Apple’ın mevcut tesislerinden yaklaşık 2 kilometre uzaklıkta inşa edilecek olan kampüs, mühendislik, Ar-Ge, operasyon, finans, satış ve müşteri birimlerine sahip olacak. Toplam 1 milyar dolara mal olması planlanan kampüs, yüzde 100 yenilenebilir enerji ile çalışacak.

Apple Park California

12 Eylül 2017'deki iPhone X lansmanıyla kapılarını ilk kez açan Apple Park, 5 milyar dolara mal olmuştu.

Şirket ayrıca, önümüzdeki üç yıl boyunca Seattle, San Diego ve Culver City'deki tesislerine 1000, Pittsburgh, New York, Boulder, Boston ve Portland, Oregon'daki ofislerine ise 100 çalışan daha ekleyeceğini duyurdu.

Apple CEO'su Tim Cook, “Yetenek, yaratıcılık ve çığır açan fikirler, bölge ya da posta koduyla sınırlı değildir. Bu yeni genişleme politikası ile ülke çapındaki yüksek teknoloji sektörünü ve işgücünü geliştirmeye devam edeceğiz” dedi.

Apple, bu yıl ABD’de 6 bin istihdam yarattığını ve 2023 yılında bu sayıyı 20 bine çıkarma yolunda ilerlediğini söyledi. Şirket şu anda ülkedeki 50 eyalette 90 bin kişiye istihdam sağlıyor.