Apple 2016 Yılını Fakir Kapatıyor!

Apple 2016 Yılını Fakir Kapatıyor!

2016 yılı Apple için çok da parlak geçmedi. Finansal analistlere göre Apple, 2016 yılını neredeyse fakir kapatıyor. Tabii ki, daha önceki yıllarla karşılaştırıldığında.

2016’nın bitmesine haftaların kaldığı şu zaman diliminde Apple yöneticileri bir birlerinin sırtını sıvazlamaktan çok, kafalarını iki ellerinin arasına almış düşünüyor olmalılar. Önceki yıllarla karşılaştırıldığında Apple’ın marka olarak çok şey yitirdiği finansal analizlerde ortaya çıkıyor. Bundan dolayı üst kademelerde yöneticiler oldukça kederli bir moda geçmiş durumdalar. Ne de olsa her bir birim yüzde kaybı, maaşlarına darbe vuruyor.

Analistlere göre iPhone SE ve küçük iPad Pro asla çekici cihazlar olamadılar. iPhone 7’nin ABD seçimlerinde ki Hillary Clinton kadar havalı ama boş vaatleri olan bir telefon olması da Apple’ı sarsan durumlardan biriymiş. Havalı ama kof yakıştırması yapılmıştı telefona.

Apple’ın ürün tanıtımlarında abartılı davranışları, “yenilik yapıyoruz bakın bu ilk bizde var” tutumları da artık satış ve pazarlama uzmanlarınca çok rağbet gören bir strateji olmaktan çıkmış.

Diğer taraftan büyük rakibi Microsoft’un Surface Book ve PC serisinin gerçekten ses getirecek yenilikleri MacBook kullanıcılarının Surface'e geçişini de hızlandırmıştı. Kısaca 2016 rakamları gün yüzüne çıktığında her şey belli olacak ama yine de 2015’teki sıçramayı beklemenin yanlış olacağı işaret ediliyor. Hatta uzmanlar 2016 rakamlarının 2015 potansiyeline ulaşabileceğinden bile şüpheliler. 

Apple 2016’da Karından Fire Vermeye Devam Ediyor

YORUMLAR