Apple, Beden ve El Hareketlerini 3 Boyutlu Algılayabilen Yeni Bir Patent Aldı

Apple, Beden ve El Hareketlerini 3 Boyutlu Algılayabilen Yeni Bir Patent Aldı

Geçtiğimiz yıllarda, İsrailli PrimeSense adlı şirketi 345 Milyon dolara satın alan Apple, çalışmalarına sessiz sessiz devam ediyor. Satın alınan PrimeSense şirketi, Microsoft’un Kinect teknolojisini ilk tasarlayan şirket durumunda.

1 yıldır bu ekiple beraber çalışan Apple,  geliştirilen modellerle ilgili 2015’e sayılı günler kala yeni bir patent aldı. Alınan patente göre, kullanılacak hareket algılayıcısı tıpkı Microsoft Kinect gibi 3 boyutlu alan algılama yeteneğine sahip. Optik yansıtma adı verilen teknoloji sayesinde, 3 boyutlu haritalandırma yapacak olan cihaz, kullanıcıların el ve parmakları gibi görece küçük yüzeylerin hareketlerini algılayabilecek. Teknolojinin başlangıç olarak Apple TV’ye yerleştirilmesi bekleniyor. Sistemin boyutları küçüldükçe mobil cihazlara da gelecek, çünkü Apple bu patenti farklı şekil ve boyutlarda kullanılabilen modellerin de patentini almış durumda.

Firma hareket algılayıcı geliştirmesinin yanında, sanal gerçeklik ve etkileşimli 3B görsellik alanında iş başvurusu açtı. Bu da yakın gelecekte Apple’dan sanal gerçeklik gözlüğü ve Microsoft Kinect benzeri yeni cihazlar geleceği anlamına geliyor. Microsoft’un, Windows 10’a Kinect desteği vereceğinin konuşulduğu, Leap Motion’ınla harikalar yapılabildiğini gördüğümüz şu günlerde, hayatımıza girecek teknolojileri tahmin etmek hiç de zor değil.

İnternetin Mucidi, İnternetin Temel İnsan Haklarından Sayılmasını İstiyor

YORUMLAR