Apple Boston Üniversitesi'nden Yarı İletken Teknolojisi Çaldı

Apple Boston Üniversitesi'nden Yarı İletken Teknolojisi Çaldı

Apple'ın uzun süredir devrimsel ürünler ortaya koyamaması ve kendini tekrar eder hale gelmesi, özellikle şirketin inovasyona değer verdiğini ve yenilikçi olduğunu düşünen teknoloji sevdalılarında biraz hayal kırıklığına neden olmuştu. Özellikle iPhone 5 ile devam eden bu hayal kırıklığı, iOS 7'nin ortaya çıkması ile bir nebze dindirilmişti.

Ancak bu sefer Apple'ın karşısında çok daha ciddi bir sorun var gibi görünüyor. Boston Herald'ın aktardığına göre Boston Üniversitesi'nden yarı iletken teknolojisi çaldığı iddia edilen Apple'a karşı ABD Massachusetts Bölge Mahkemesi'nde üniversite tarafından dava açılmış durumda. Davanın içeriğinde bir profesörün patentli yarı iletken dizaynının kasıtlı olarak kopyalandığından bahsediliyor ve bu durumun üniversiteye onarılamaz zararlar verdiği belirtiliyor.

Theodore D. Moustakas tarafından patenti 1997'de alınan bu dizaynın iPhone 5, iPad ve MacBook Air'da kullanıldığı iddia ediliyor. Boston Üniversitesi son yıllarda irili ufaklı pek çok şirkete dava açması ile ünlenir hale geldi ve Samsung, Amazon gibi teknoloji devlerine karşı da benzer konularda süren davalar mevcut.

Farenin mucidi hayatını kaybetti

YORUMLAR