Apple'dan Intel'e Sert Darbe

2005 yılından beri MacBook cihazlarında Intel çiplerine yer veren Apple, bir dönem sonra kendi üreteceği yonga setine geçecek. Intel'in yüzde 5'lik pazar payını oluşturan Apple, Intel hisselerinde büyük bir düşüş yaşanmasına neden oldu.

Bu sabah Bloomberg tarafından oluşturulan bir raporda Apple'ın bu büyük yeniliğine yer verildi. 2020 yılından sonra MacBook'larında kendi üreteceği çipleri kullanacağı iddia edilen Apple'ın, böylelikle başka bir üreticiye bağlı kalmayacağı ve rakiplerinden farklı yonga setleri üreteceği söyleniyor. Ayrıca bu projeye de Kalamata kod adı verilmiş.

ABD Tüketici Raporları MacBook Pro’yu Kimseye Tavsiye Etmiyor

Bu iddiaların ortaya atılmasıyla birlikte Intel'in hisselerinde büyük düşüş yaşandı. Kısa bir süre içerisinde yüzde 6.1 düşüş yaşayan ABD'li şirket, henüz konu hakkında açıklama yapmadı. Ayrıca MacOS ile iOS platformundaki uygulamaları açabilecek bir platform geliştirdiği öne sürülen Apple'ın, bu platforma "Marzipan" adı verildiği ifade ediliyor. Yani Apple'ın donanım ve yazılım konusunu tek bir çatı altında birleştirmeye çalıştığını belirtmek gerekiyor.

Eğer Apple'ın 2020 yılında Intel'i bırakacağı iddiası doğrulanırsa, Intel'in yeni bir kaynak bulması zorunlu hale gelecek. Ancak bu bilgilerin henüz doğrulanmadığını ve her iki şirketten de açıklama gelmediğini hatırlatmakta fayda var.

YORUMLAR