Apple'dan Kablosuz Şarj Konusunda Önemli Uyarı

Apple'dan Kablosuz Şarj Konusunda Önemli Uyarı

Apple, geçtiğimiz aylatirda tanıttığı yeni iPhone'larına nihayet kablosuz şarj desteği getirdi. Fakat özellikle cüzdan kılıf kullanan iPhone müşterilerinin kablosuz şarj konusunda göz önünde bulundurması gereken birkaç önemli nokta var.

Cüzdan kılıfıyla birlikte kullanılan iPhone’lar kablosuz şarj edilirken kredi kartlarınızın manyetik alanlarına zarar verebilir ve kartlarınızı çalışamaz durumu getirebilir. Apple’ın tanıtımlarında da yaptığı gibi kablosuz şarj standı iPhone’un camı arkasında bulunan şarj plakası arasına yerleştirilirse kartlara zarar verebiliyor.

Bu durum genellikle iPhone akıllı telefonlarını cüzdan kılıfı ile katlayarak kullanan kullanıcılar için geçerli. Kablosuz şarjın gönderdiği akış ve sinyaller kartları kullanılamaz hale getirebiliyor. Bu durum hem iPhone 8'i hem de iPhone X'i kapsıyor. Hatta kablosuz şarjı destekleyen hemen hemen tüm akıllı telefonlar için geçerli olduğunu belirtmekte fayda var.

Görünüşe göre Apple, bu durumun sıkça yaşanabileceğini hesap etmiş ve konuyla ilgili bir uyarı yazısı paylaşmış.

iPhone kablosuz şarjını kapsayan soru-cevap sayfasında, “Kablosuz şarj işlemi iPhone’unuzu şarj etmek için manyetik indüksiyon kullanmaktadır. iPhone’unuzla şarj aletinin arasına hiçbir şey koymayın. iPhone’unuzla şarj cihazı arasında manyetik bağlantılar, manyetik kasalar veya başka nesneler performansı düşürebilir veya bazı kredi kartlarında, güvenlik plakalarında, pasaportlarda, güvenlik kartlarında ve RFID çiplerine hasar verebilir”  ifadeleri yer alıyor.

iPhone'u kablosuz olarak şarj ederken, arka taraftaki kredi veya banka kartlarınızı çıkarmayı unutursanız, kartlarınızın manyetiği bozularak çalışmayacak duruma gelebilir. Bu da bankanızla iletişim kurmanız ve yeni bir kredi kartı istemeniz gerektiği anlamına geliyor.

Apple'ın uyarılarını dikkate almakta fayda var. Aksi halde başınız hiç ummadığınız şekilde ağrıyabilir, baştan belirtelim.

YORUMLAR