Apple Enerji Sektörüne Giriyor

Apple Enerji Sektörüne Giriyor

Apple son zamanlarda ilginç girişimlere imza atmaya başladı. Amerika Birleşik Devletlerine bağlı teknoloji devinin elektrik iletimi yapmak için onay aldığı bildirildi. ABD'de bulunan Federal Enerji Düzenleyici Komisyonu'nun (FERC) yaptığı açıklama sonucunda edinilen bilgilere göre, Apple'ın alt kuruluşu olan Apple Energy'nin elektrik iletimi gerçekleştirmek için yaptığı başvurunun onaylandığı belirtildi.

Apple ile ilgili çıkan haberleri sıkı takip ediyorsanız bilirsiniz, Apple Energy geçtiğimiz yıl Kaliforniya'nın San Francisco şehrinde 130 megavatlık bir güneş enerjisi santraline 850 milyon dolarlık yatırım yapmıştı. Tabii bunun öncesi de var. Şirketin daha önce Nevada eyaletindeki Nevada Power Company adlı firmada 19,9 megavatlık, Arizona eyaletindeki Salt River Project'de 50 megavatlık, California Bağımsız Sistem Operatörün'de de 130 megavatlık elektrik üretim kapasitesi hakkı bulunuyordu. 

Apple Neden Enerji Sektörüne Yatırım Yapıyor?

Gelen haberlere göre Apple, güneş enerjisinden ürettiği elektriği kendi ofislerinin, data merkezlerinin ve altyapısının enerji ihtiyacını karşılamak için kullanacak. Zira FERC açıklamasında da elektrik iletimi yapabileceğine dair onay aldığı belirtiliyor. "Apple Energy'nin başvurusunun, komisyonun piyasa tabanlı fiyat oran koşullarına uyduğu ve şirketin yarından itibaren elektrik iletimine başlayabileceği" ifade edilen açıklamada, FERC onayı sayesinde Apple'ın, kendi üretip kullanmadığı elektriği yerel dağıtım şirketlerine pazarlayabileceği de konuşuluyor.

Apple ile Microsoft Arasında Su Tabancası Savaşı Başladı

Apple’ı Hackleyen 200 Bin Dolar Ödül Kazanacak


YORUMLAR