Apple ile Goldman Sachs'tan Kredi Kartı Ortaklığı

Apple ile Goldman Sachs'tan Kredi Kartı Ortaklığı

ABD'li teknoloji devi Apple, uluslararası yatırım bankası Goldman Sachs ile işbirliği yaparak kredi kartı çıkarmaya hazırlanıyor. 

Halihazırda dünyanın önde gelen finans şirketlerinden Barclays ile kredi kartı ortaklığı bulunan Apple, ürülerini bu kart ile alan kullanıcılara çeşitli avantajlar sağlıyor. 

Wall Street Journal gazetesinin haberine göre, Apple ile Goldman Sachs yeni bir kredi kartı çıkarmak için kolları sıvadı. Çalışmaların aylardır sürdüğü belirtilen haberde, söz konusu kredi kartının önümüzdeki yılın ilk aylarında müşterilere sunulacağı bilgisi yer alıyor.

Apple kredi kartı

Çok uluslu bir yatırım bankası olan Goldman Sachs, çıkartacağı ilk kredi kartıyla Apple müşterilerine mağaza içi krediler sağlayacak. Apple'ın bu anlaşmadaki asıl hedefi ise, mobil ödeme hizmeti Apple Pay'in çok daha fazla kişi tarfından tercih edilmesini sağlamak. 

Öte yandan, Goldman Sachs'ın yakın zamanda kredi kartları üzerine projeler geliştiren bir start-up'ı da satın aldığından söz etmek gerekiyor. Bu ve benzeri hamleler, ünlü yatırım bankasının kredi kartı endüstrisindeki rekabet gücünü önemli ölçüde artıracaktır.

Şu anda American Express ile bir ortaklığı olan Goldman Sachs, hesap sahiplerine farklı türlerde premium kartlar sunuyor. Ancak Apple ile işbirliği sonucu çıkartılacak kartlar, yatırım bankasını bambaşka bir seviyeye taşıyabilir.

Öte yandan, hem Apple hem de Goldman Sachs tarafından söz konusu haberlerle ilgili bir yorum gelmedi; ancak yakın zamanda ikilinin kredi kartı ortaklığını resmen duyurması bekleniyor.

Apple Hisseleri Tarihi Rekor Kırdı

ABD'nin piyasaya değeri en yüksek şirketi konumunda olan Apple'ın yüzü borsada gülüyor. Teknoloji devinin hisseleri, yüzde 1,6 artışla 190,37 dolara kadar yükselerek şirket tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı.

Borsadaki yükselişin ardından piyasa değeri 959 milyar dolara kadar çıkan Apple, 1 trilyon dolar piyasa değerine sahip ilk şirket olma yolundaki iddiasını güçlü bir şekilde sürdürüyor. Uzmanlar, bu hedefine ulaşmasının kaçınılmaz olduğunu söylerken, bunun sadece bir zaman meselesi olduğunu belirtiyor.