Apple'ın 4K TV'si 4K Videoları İndirmeye İzin Vermiyor!

Apple 4K TV video indirememe sorunu

Apple'ın 4K TV'si pek çok otorite tarafından olumlu eleştiriler aldı. Sunduğu özellikler ve kullanıcı deneyimi olarak başarılı bir ürün olan Apple 4K TV, yeni çıkan haberlerde 4K deneyimine bazı kısıtlamalar getirdiği için eleştiriliyor. Meğer Apple 4K TV'de iTunes üzerinden 4K filmleri indirmek mümkün değilmiş.

MacRumors tarafından yayınlanan haberde, Apple Destek belgelerinde bir kısıtlama keşfedildiği belirtiliyor. Bu belgede müşterilerin HD çözünürlükte filmleri -hatta bazı HDR filmler de dahil- indirebileceği ibaresi yer alırken, 4K'nın sadece canlı yayınlarda kullanılabileceği ifade ediliyor. 

Peki bu ne anlama geliyor? İnternet bağlantınız olmadan 4K çözünürlüğe sahip bir film seyretmek isterseniz bunun mümkün olmayacağı anlamına geliyor. Açıkçası bu durum biraz hayal kırıklığı yaratıyor.

Apple'ın neden 4K video indirmeyi engellediği henüz bilinmiyor. MacRumors'a göre, Apple bir lisans sorunu yaşıyor olabilir. Çünkü film stüdyoları Apple'dan 4K içerikler için daha fazla ücret istediği düşünülüyor.

Diğer yandan, Apple TV'nin sadece 32 ve 64 GB'lık depolama alanlarıyla geldiğini de unutmamak gerekiyor. Çünkü 4K videolar depolama alanını inanılmaz derecede sömürüyor ve kullanıcılar büyük sorun yaşıyorlar. Bir örnek vermek gerekirse, Netflix üzerinden izlediğiniz 2 saatlik bir film zaten 14 GB alan kullanıyor. 

Bu konuya ek olarak, Apple'ın YouTube'daki 4K videolara da izin vermediğini belirtelim. Çünkü Apple, Google'ın VP9 video codec bileşenini desteklemiyor. İlerleyen dönemlerde ya Apple bu standartı bünyesine ekleyecek ya da Google, Apple için farklı bir codec uygulamak zorunda kalacak. 

Siz bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz?

YORUMLAR