Apple'ın Kurucularından Steve Wozniak Facebook Hesabını Kapattı

Steve Wozniak Facebook

Son günlerde yaşanan kullanıcı verisi skandallarının ardından başlayan Facebook’u Sil kampanyasına, dünyanın en büyük teknoloji şirketi Apple’ın kurucu ortaklarından Steve Wozniak da katıldı.

Cambridge Analytica Skandalı ile Facebook’un farkında olmadan 80 milyondan fazla Amerika Birleşik Devletleri vatandaşının bilgilerini İngiltere merkezli Cambridge Analytica’ya verdiği ve bu verilerin başkanlık seçimlerinde etkin şekilde kullanıldığı ortaya çıkmıştı. Cambridge Analytica isimli şirketin, Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılması için yapılan Brexit referandumu sırasında da aktif şekilde çalıştığı ve sosyal medya verileri kullanarak algı yönetimi konusunda beklenmedik bir noktaya geldiği ifade edilmişti. Sosyal medya verilerinin algılarını, değiştirmek için kullanıldığı öğrenen kimi kullanıcılar, Facebook’u hedef almaya başlamışlar ve #deleteFacebook yani Facebook’u Sil kampanyasını başlatmışlardı.

Kampanyanın başlamasının ardından WhatsApp’ın kurucusu Brian Acton ve Elon Musk gibi isimler sosyal medya hesapları üzerinden Facebook’u Sil kampanyasına destek olmuşlar ve tepkinin büyümesine yol açmışlardı. Kampanyaya katılan son isimse Apple’ın kurucularından Steve Wozniak oldu. Wozniak, Facebook’un kullanıcı verilerini nasıl kullandığını bilmediği için Facebook hesabını kapattığını söyledi.

Steve Wozniak, “Kullanıcılar hayatlarının her detayını Facebook’a veriyorlar. Facebook da bunu kullanarak, ciddi reklam gelirleri elde ediyor. Bütün bu gelir kullanıcı verilerinden geliyor; ancak kullanıcılar bu gelirlerden nasiplenebiliyor.” dedi. Reklam verenlerin erişebildiği reklam seçeneklerinin fazlalılığını görünce şaşırdığını kaydeden Wozniak, verilerin reklamlar için kullanılması üzerinde herhangi bir kontrol ya da şeffaflık olmaması sebebiyle kampanyaya katıldığını söyledi.