Apple, iPhone Kullanıcılarının Tıbbi Geçmişini Yönetecek

Apple, iPhone Kullanıcılarının Tıbbi Geçmişini Yönetecek

Teknoloji devi Apple, sağlık endüstrisindeki büyük planını hayata geçiriyor. "Sağlık için iTunes" mottosuyla harekete geçen Apple, iPhone kullanıcılarının tıbbi geçmişini yönetmek istiyor.

Apple’ın sağlık endüstrisine el attığı bu proje dahilinde, ilk adım olarak hem hastanelerle hem de geliştiricilerle görüşmelere başladı. CNBC’nin haberine göre, Apple’ın bu projesiyle iPhone kullanıcıları tıbbi geçmişlerine ait tüm verilere istediği anda erişebilecek. Yani proje kapsamında iPhone cihazlar, birer tıbbi kayıt deposuna dönüşecek. Böylece kullanıcılar teşhis ve laboratuvar sonuçlarını, reçete ve sağlık bilgisi ve doktor yorumlarını iPhone’larında depolayabilecekler.

Proje kapsamında, tıbbi verilerinizin tümü her an cebinizde olacak. Kaydedilen tıbbi kayıtlarınızı da istediğiniz zaman PDF dosyası halinde doktorunuza ya da bir başkasına e-posta ile gönderebileceksiniz.

Sağlık için iTunes projesiyle Apple, daha önce müzik endüstrisi için uyguladığı merkezi depolama modelinin bir benzerini yine hayata geçirecek. Apple, projenin bir parçası olan hastanelerle görüşmeleri yürütürken, bir yandan da benzeri girişimlerle ortaklıklar kuruyor. Örneğin; tıbbi verileri depolama işine teşvik veren “Argonaut Projesi” ve “The Carin Alliance” bunlardan ikisi. Apple, tüm verilerin depolama alanının tesisi için bulut depolama birimleriyle de görüşmelere başladı. 

Trump'a İnat Apple'dan Çevre Projelerine Destek İçin 1 Milyar Dolarlık Tahvil

Google, Apple'ı Bir Kez Daha Birincilikten Alaşağı Etti

YORUMLAR