Apple Sizce ne Kadar Büyük? Hayal Etmeniz Mümkün Değil

Apple Sizce ne Kadar Büyük? Hayal Etmeniz Mümkün Değil

Apple dünyanın en büyük teknolojik şirketlerinden biri.  Ne yapsa, ne üretse bir fenomen oluyor ve mutlaka yok satıyor. Yerden yere vuran da var, yere göğe sığdıramayan da. Apple'ın kurumsal rakmları dudak uçuklatıyor.Ancak bir şirketin gerçekleri kağıt üzerine rakamlar dökülünce daha vurucu oluyor. Apple’ın geçen hafta NBC News televizyonunda yayınlanan raporu kurumsal bünyesinin ne kadar muazzam olduğunu da ortaya çıkarıyor.

Şirket dünya üzerinde 453 perakende Apple Shop’a sahip. Apple Shop’ları sadece 2014’ün son çeyreğinde 120 milyon kişi ziyaret etti. Bunun yanı sıra piyasaya çıktığı ilk tarihten bu yana 700 milyon iPhone satılmış. iPhone satış detaylarını Bugüne Kadar Kaç iPhone Satıldı? haberimizden de takip edebilirsiniz. 

Öte yandan Apple Pay gerçeği var. Dünya üzerinde 2 bin 500 banka Apple’ın ödeme sistemi Apple Pay’i destekliyor. Apple Pay’in desteklendiği satış noktası sayısı ise 700 bini geçmiş durumda. 

En büyük pazarlardan biri olan Çin'de ilk mağazasını 2008'de açan Apple; şu anda ülkede 21 mağazaya sahip. 2016'nın sonunda toplam 40 mağaza hedefleniyor.

Apple 2014 yılının ilk çeyreğinde 43.7 milyar dolarlık satış yaparak Google, Amazon ve Facebook’tan daha fazla ciro yapmış. Apple’ın en büyük başarısı pazarda az telefon satarak daha fazla para kazanabiliyor olması. Geçen yılın son çeyreğinde Samsung telefon satış adedinde Apple’ı kat be kat geçmiş, ancak daha az kar elde etmiş. 2014 yılı Samsung karı 6.3 milyar dolarken Apple 13 milyar dolar kar açıklamıştı.

Apple gelişme hızı olarak da dünya devi Microsoft’u geçiyor. Geçen yılın Mayıs ve Haziran ayı raporlarında Apple 26 milyar dolarlık büyüme rakamı açıklarken, Microsoft 20 milyar dolarda kalmıştı. 

Apple Watch Edition Fotoğrafları

Geçmişten Günümüze AppleReklamları

Apple Sızıntılardan Bıktı

YORUMLAR