Apple, Valve’nin "Steam Link" Uygulamasına İzin Vermedi

Steam Link 1

Valve’nin popüler oyun platformu Steam, geçtiğimiz haftalarda yeni uygulaması “Steam Link”i tanıtmıştı. Bilgisayardaki Steam oyularının telefon, tablet ve televizyonlarda da oynanmasına imkan tanıyan “Steam Link”in Android versiyonu, bu ayın başlarında Google Play Store üzerinden erişime sunulmuştu. Android cihazlardan sonra iOS cihazlar için de App Store’a adım atmak üzere gün sayan “Steam Link” büyük bir engelle karşılaştı. Apple, daha önce App Store’da yayınlanmasına onay verdiği “Steam Link”i, yayınlanmasına sayılı günler kala reddettiğini açıkladı.

Apple’ın bu kararı sonrasında başta Valve olmak üzere, “Steam Link”in iOS’a gelmesini heyecanla bekleyen Apple kullanıcıları da büyük bir şok yaşadı. Ret sebebinin ise, uygulamanın App Store’da yayınlanmasını onaylayan ekibin bazı detayları gözden kaçırması ve uygulamanın App Store kurallarına ters düşmesi olduğu söyleniyor. Bir “İş anlaşmazlığı” olarak nitelendirilen bu durumun asıl sebebi ise tam olarak açıklanmadı.

Valve’nin bu konuyla ilgili olarak açıklaması ise şu şekilde: “Apple, 7 Mayıs tarihinde Steam Link uygulamasının çıkışını onayladı. Bu onay üzerine 9 Mayıs tarihinde biz de uygulamayı yayınlayacağımızı açıkladık. Ancak ertesi gün Apple, asıl değerlendirme ekibi tarafından fark edilmeyen ve şirketin uygulama talimatlarına aykırı olduğu belirtilen durumlar nedeniyle iznin iptal edildiğini bildirdi. Steam Link’in LAN tabanlı bir uzak masaüstü uygulaması olduğunu ve App Store’da çok sayıda muadilinin bulunduğunu belirterek karara itiraz ettik. Ancak bu itiraz reddedildi ve Steam Link iOS uygulamasının çıkışı engellendi. Ekibimiz hem projede hem de onay sürecinde çok fazla emek sarfetti. Apple’ın bu kararını ileride tekrar gözden geçireceğini umuyoruz.

Steam Link 2

Apple’ın neden böyle bir karar aldığı tam olarak bilinmiyor ancak yine de bazı tahminler mevcut. Uygulamanın reddedilmesinin sebeplerinden birisi olarak Apple’ın, App Store’daki tüm uygulamalarda ve uygulama içi satın alımlarda %30 oranında pay alması olabileceği söyleniyor. Bu durum, App Store’daki “Steam Link” uygulamasıyla Steam’den oyun alındığında, oyunlara ödenen ücretlerin %30’unu Apple’ın alması anlamına geliyor. Bir diğer ret sebebinin ise, “Steam Link” kullanıcılarının App Store içindeki bir başka çevrim içi mağazaya, yani Steam’e erişebilmesi olduğu söyleniyor. Çünkü Apple, sıkı kontrol edilen App Store ekosistemi içinde, başka bir uygulama mağazasına bağlanılmasına pek sıcak bakmıyor olabilir.

Bazı analistler ise, Apple’ın bu kararının hem Valve’ye hem de Apple’a zarar verebileceğini söylüyor. Çünkü Apple’ın bu hamlesi, özellikle de 18 - 24 yaş aralığındaki gençlerin büyük tepkisini çekebilir. iPhone kullanıcıların yarısından fazlasının bu yaş aralığındaki kullanıcılardan oluştuğu ve bu kullanıcıların neredeyse tamamının Steam hesabına sahip olduğu dikkate alınırsa, gençlerin bu karara tepki göstermesi oldukça yüksek bir ihtimal.