Apple, Veri İndirme Aracını ABD'de Kullanıma Sundu

Apple, Veri İndirme Aracını Genişletti

Apple, Avrupa Birliği’nin Genel Veri Koruma Yasası (GDPR) çerçevesinde mayıs ayında yayınladığı “Veriler ve Gizlilik” hizmetini ABD’li kullanıcılar için de hizmete sundu.

25 Mayıs’ta yürürlüğe giren GDPR, küresel teknoloji şirketlerinin kullanıcı verileri konusunda çok daha şeffaf politikalar izlemesini zorunlu kılıyor.

Büyük küçük birçok şirket, mevcut yasalara uymak için veri indirme araçları yayınlıyor. Apple da bu firmalardan bir tanesi.

Geçen mayıs ayında açıkladığı “Veriler ve Gizlilik” hizmeti ile kullanıcıların kişisel bilgilerine erişmesinin ve bunları yönetmesinin kolay bir yolunu sunan Cupertinolu şirket, ABD’de yaşayan müşterileri için verdiği veri indirme hizmeti sunma vaadini yerine getirdi. Bugünden itibaren kullanıcılar birkaç basit adımda Apple’da kayıtlı olan tüm verilerini indirebilecek.

Apple söz konusu aracı AB ve ABD ile birlikte, Avustralya, Kanada, İzlanda, Lihtenştayn, Yeni Zelanda, Norveç ve İsviçre'ye de sundu. Listede ne yazık ki Türkiye bulunmuyor, ancak yine de bağlantıya tıklayarak istediğiniz zaman verilerinizi görüntüleyebilir, düzenleyebilir ve düzeltebilirsiniz. Ya da Tüm Apple hizmetlerinden hesabınızı ve ilişkili verilerinizi kalıcı olarak silebilirsiniz.