Apple Yasaktan Kaçmak İçin Çin'deki iPhone'ları Güncelleyecek

apple qualcomm çin 2

Ünlü işlemci üreticisi Qualcomm, geçtiğimiz günlerde Çin’de önemli bir yargı zaferi kazanmış ve Apple’ın Qualcomm patentlerini ihlal ettiğini kanıtlayarak, birçok iPhone modelinin Çin’de satışını yasaklatmıştı. Yeni iPhone modellerinin yasaktan etkilenmediği görülürken, Qualcomm bir başka dava daha açmış ve iPhone XS ve iPhone XR modellerini yasaklatmak adına yeni bir dava daha açmıştı. Yasaklar karşısında önlem almak isteyen Apple ise Çin’e özel çıkardığı güncellemeyle telefonlarındaki yasal sorunları değiştirme yoluna gitti.

iPhone XS ve iPhone XR modelleri öncelikli olarak yayınlanması planlanan güncellemeyle “kurallara uygunsuzlukla ilgili olası endişeleri gidermek” amacında olunduğu belirtildi. Reuters’a konuşan bir Apple yetkilisi, “Çin’de bugün sunduğumuz iPhone modellerine dayanarak, kurallara uyduğumuza inanıyoruz. Önümüzdeki hafta başında, Çin'de iPhone kullanıcıları için, söz konusu iki patentin küçük işlevlerini ele alan bir yazılım güncellemesi yayınlayacağız” açıklaması yaptı.

Apple ise Çin’deki marketlerde bulunan iPhone’ların satılmaya devam edilmesinin Qualcomm’a “onarılamaz bir hasar” oluşturmadığını dile getirip, ihtiyati tedbirin kaldırılması gerektiğini söylemişti. iPhone’lara satış yasağı getirilmesiyle Çinli tedarikçilerin, tüketicilerin ve devletin etkileneceğini iddia eden Amerika merkezli şirket, ilerleyen günlerde konuyla ilgili Qualcomm ile anlaşacaklarını ve bunu bir tür savaşa dönüştürmeyeceklerini dile getirdi.