Apple Yeniliklerini Tanıtırken, Google Borsada Rekorlar Kırıyordu

Apple Yeniliklerini Tanıtırken, Google Borsada Rekorlar Kırıyordu

Dün ABD'de Apple WWDC 2017 etkinliği yapılırken, Google'ın çatı kuruluşu Alphabet boş durmadı. Ekonomi gündemine bomba gibi düşen Alphabet, hisse başına değeri değerini tarihte ilk defa bin doların üzerine çıkarmayı başardı.

New York borsasında işlem gören Alphabet hisseleri geçtiğimiz cuma gününü 996,12 dolardan kapamıştı ki, bu bile hafta başında yaşanabilmesi mümkün bir yükselmenin işareti olarak değerlendiriliyordu. Beklenen de oldu, dün yüzde 1,1 artan Alphabet hisseleri, borsada 1.007,40 dolara kadar yükseldi.

Firmanın piyasa değeri de roket gibi yükseldi!

Dünya ekonomi piyasalarında piyasa en yüksek ikinci şirket olan Alphabet, dün yapılan işlemler sonunda işlemler sonunda hisselerini tarihte ilk defa bin doların üzerine çıkarmayı başardı. Buna paralel olarak, firmanın piyasa değeri de yaklaşık 695 milyar dolara ulaştı. Alphabet'in bu yükselişi aslında bir sürpriz olmadı. Çünkü firma, bu yılın ilk çeyreğindeki net kar raporlarını geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 29 artarak 5,43 milyar dolara ulaştırmış, gelirinin de yüzde 22,2 artışla 24,75 milyar dolara yükseldiğini açıklamıştı. Bu rakamlara bakıldığında Alphabet, kendine en yakın rakibi Amazon'u da alt etmeyi başarmış görünüyor.

Oldukça değer kazanan şirketin, bu artışı Apple WWDC 2017 konferansına denk getirebilmiş olması da oldukça manidar görünüyor.

Google Artık Resmen Alphabet Adını Kullanmaya Başladı

Alphabet Dünyanın En Değerli Şirketi Oldu

YORUMLAR