Araştırmacılar Tuzlu Suyla Çalışan Esnek Batarya Geliştiriyor

Araştırmacılar Tuzlu Suyla Çalışan Esnek Batarya Geliştiriyor

Piyasadaki geleneksel bataryaların sert malzemelerden üretilmesi ve dolayısıyla sabit şekilli oluşu, bataryalara ihtiyaç duyan ürünlerin şeklinin bu bataryalara göre tasarlanmasını zorunlu kılıyor. Ancak araştırmacılar bu durumu değiştirmek için esnek bataryalar gibi alternatif çözümlere yöneldi.

Gelecekte bataryaların sabit şekline göre ürünlerin tasarlanmasına gerek kalmayacak gibi görünüyor. Zira araştırmacılar esnek yapılı bataryalar yapmakla kalmayıp bu bataryaları tuzlu suyla çalıştırmayı da başardı. Bu kapsamda cihazların şeklinde alışılmışın dışına çıkılabilecek. Ayrıca özgün tasarımlı giyilebilir cihazların da gün yüzüne çıkması muhtemel.

Araştırmacılar tarafından üretilen esnek bataryaların dayanıklılığı da test edildi. Tam yüz kez ikiye katlanan bataryalarda herhangi bir hasara rastlanmadı. Ayrıca bu tip batarya modellerinin daha güvenli olacağı iddia ediliyor. Zira riskli kimyasallar yerine bu bataryalar tuzlu su gibi zararsız sıvılarla çalıştırılabiliyor.

Şu ana kadar araştırmacılar kemer şeklinde ve nano tüp şeklinde olmak üzere iki tarz esnek batarya geliştirdi. Ayrıca bataryalar sodyum sülfat ve maden tuzu gibi çözeltilerle test edildi. Sodyum sülfattan daha olumlu sonuç alındığı da belirtildi.

Batarya Teknolojisinde İlginç Yenilik: Tükürükle Şarj Olan Batarya!

Anında Şarj Olan Batarya Gerçek Oluyor

YORUMLAR