Arkadaşını Kaybedince Onu Yapay Zekayla Yeniden Oluşturdu

Arkadaşını Kaybedince Onu Yapay Zekayla Yeniden Oluşturdu

Hristiyan aleminde tamamen farklı olan cenaze törenlerinde genellikle vefat eden kişinin arkasından bir methiye okunur. Bunu da merhumun en iyi arkadaşları yaparlar.

Aslında amaç sevilen kişiyle biraz daha zaman geçiriyor olmak ve onun anısını muhafaza edebilmek adına yapılan çabadır, başka bir şey değil. Bir kadın vefat eden arkadaşının ardından bir yapay zeka modülü geliştirerek onu sohbet edilebilecek bir chatbot haline getirdi. Üstelik bu fikir çok yakında tüm sevdiklerini kaybedenler için bir uygulama haline bile dönüşebilir. Her yüreği acıyla dolu insan, sevdiklerinin belli özelliklerini taşıyan bu botlarla sohbet edebilecek, geçmişi anabilecek kah gülüp, kah hüzünlenecekler.

Aslında orijinal olarak bu fikir ilk olarak, Roman Mazurenko’nun vefatından sonra kız arkadaşı tarafından ortaya atılmış değil. Bir mühendis ve elektronik dehası olan Mazurenko zaten istek üzerine dijital anıtlar ve mozoleler tasarlıyordu.  

Mazurenko’nun kadın arkadaşı Eugenia Kuyda, çok sevdiği eski arkadaşının hayatına dair bazı detayları kullanarak daha gelişmiş bir dijital anma teknolojisi ve chatbot oluşturmuş.

Bu noktada Mazurenko’nun istemeden terk ettiği bayrağı tamamen kız arkadaşı devralmış oluyor. Ancak bu kez hazırlanan chatbot, Mazurenko’ya dair bazı tweet ve ses kayıtlarını hatta fotoğraf ve video kayıtlarının da irdelenmesi ile oluşturuluyor. Bu chatbot bir uygulama olarak Mazurenko’nun sevenlerini akıllı telefonlardan onunla sohbet edebilmesini de sağlayacak.

Google’da Sohbet Botları Geliştirmeye Başlıyor

Mesajlaşma Uygulamalarında Sohbet Bot’u Cephesinde Önemli Gelişme

YORUMLAR