ASELSAN’ın Geliştirdiği Lazer Silahı Mesafe Tanımıyor!

ASELSAN’ın Geliştirdiği Lazer Silahı Mesafe Tanımıyor!

Türkiye’nin savunma sanayi alanındaki gururu ASELSAN, uzak mesafedeki düşman hedeflerini tam isabetle vurabilecek bir lazer silahı geliştirdi.

Antalya Bilim Üniversitesi'nin (ABÜ) 'Yerli ve Milli Teknolojide Aselsan' konulu konferansında konuşan ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, lazerin tespit, konumlama ve silah olmak üzere üç farklı kombinasyonda kullanılabileceğini söyleyerek, “Önemli bir mesafedeki hedefi lazer silahımızla vurabilir durumdayız" dedi.

Lazer teknolojisiyle konumlamanın da kolay bir şekilde yapılabildiğini aktaran Prof. Dr. Görgün, “Örneğin, bir hedef var, hedefin tam olarak konumunu belirlemeniz gerekiyor, lazeri gönderiyorsunuz, yansıyan ışığı alıyorsunuz, yansıyan ışıktan o hedefin GPS koordinatlarını hedefi vuracak unsura gönderiyorsunuz ve o daha uzaktaki unsur imha ediyor” dedi.

Bununla beraber güdüm ve insansız sistemler üzerine de birçok ürün geliştirdiklerini belirten ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Görgün, "Bu anlattığım ürünler ordumuzca kullanılan ürünler. Hassas güdüm kiti, lazer güdüm kiti, kanatlı güdüm kiti, kızılötesi arayıcı başlık, radar arayıcı başlık, çeşitli insansız kara, deniz ve hava araçları hepsi bu sektörümüzce üretiliyor” ifadelerini kullandı. 

ASELSAN’ın kurulma hikayesini de kendisini dinleyenlerle paylaşan Prof. Dr. Görgün, şöyle konuştu:

1974 Kıbrıs Barış Harekatı sırasında teknik yetersizliğin Türk savaş uçaklarının kendi unsurlarını vurmasına neden olduğunu söyleyen Prof. Dr. Görgün, “Bu olaydan sonra Ankara’da bir apartman dairesinde telsiz üretimi konusunda ilk adımı attık. Aselsan’ın hikayesi telsizlerle başladı. Askeri ekipmanlar millileştirildi. Kendi ordumuzda kullanılmasının yanında dost ve müttefik ülkelerde de kullanılır duruma gelindi”