ASELSAN'ın Yeni Silahı, Üstün Teknolojisiyle Dikkat Çekiyor

ASELSAN'ın Yeni Silahı, Üstün Teknolojisiyle Dikkat Çekiyor

ASELSAN, modern orduların değişen ihtiyaçlarını karşılamak üzere yaptığı çalışmalara devam ediyor. UKSS alanında dünyadaki lider firmalardan ASELSAN, 13 ülkeye ihraç ettiği uzaktan komutalı stabilize silah sistemleri (UKSS) ailesi ürünlerinden Sarp'ın yeni versiyonunu ilk kez Tayland Savunma ve Güvenlik Fuarı'nda sergiledi.

UKSS alanında üretilen silah sistemleri, deniz platformları, taktik tekerlekli zırhlı araçlar ve tank gibi hareketli platformlarla stratejik alanların korunması amacıyla sabit platformlar için taktik ihtiyaçlara uygun geliştirildi.

ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kaval, söz konusu silah sistemlerinden ayda 100'ün üzerinde üretebildiklerini söyledi. Türkiye'de güvenlik güçlerinin belirlediği bir konfigürasyon çerçevesinde üretimlerin gerçekleştirildiğini ifade eden Kaval, yurt dışı pazarlarda ise alıcı ülkelerin tercih ettiği silahlar çerçevesinde yeni konfigürasyonlar oluşturduklarını belirtti.

Kaval, "Örneğin, Kazakistan'da Rus menşeli NSV silahıyla konfigüre ediyoruz. Tayland'a Sarp'ın 7,62 milimetrelik, döner tip 6 namlulu M134 olarak adlandırılan silahlı konfigürasyonuyla geldik. Bunu ilk kez burada sergiliyoruz. Bu silah küçük, 7,62 milimetre ama atış hızı çok yüksek. Bu yüksek atım hızı ve daha küçük kalibre silahla çalışmak isteyen müşterilere yönelik geliştirdiğimiz Sarp sistemimizin en son konfigürasyonu" dedi.

ASELSAN'ın Yeni Silahı

UKSS ailesini şu anda 13 ülkenin silahlı kuvvetlerinin kullandığını anlatan Kaval, "Bu, ihracattaki en başarılı ürünlerden birisi. Daha 2 gün önce Hırvatistan'daki Sahil Güvenlik Kuvvetleri gemisine 30 milimetre konfigürasyonunun ilk sistem teslimatı yapıldı. Gemi üzerine montajı tamamlandı. Malezya'ya 6 tane vermiştik, onun da 3'ü tamamlandı, dördüncüsüne devam edeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

Endonezya, Tayland ve Malezya'daki potansiyele dikkat çeken Kaval, söz konusu ülkelerin adalar bölgesinde yer alması dolayısıyla, deniz uygulamalarındaki ürünlerin bu ülkelerin ihtiyaçlarını karşılayabileceğini belirtti. Kaval, "Adaların güvenliği konusunda da küçük botlara takılı bizim silah sistemlerimize ihtiyaç var. Fuarda da hem yeni geliştirdiğimiz Sarp'ı hem de döner 3 namlulu 'gatling gun' diye tabir ettiğimiz Stamp sistemini sergiliyoruz" diyerek, tamamen bu bölgedeki ihtiyaçları dikkate aldıklarını ve ürünleri bu doğrultuda geliştirdiklerini ifade etti. 

YORUMLAR