Asteroide İnen Uzay Robotları İnanılmaz Fotoğraflar Gönderdi

Japon uzay ajansı asteroid

Japonya Uzay Araştırma Ajansı JAXA, iki robotunu asteroit üzerine indirmeyi başardı. Robotları asteroide indirmekle kalmayan JAXA, asteroitten Dünya’ya fotoğraf da gönderdi. Böylece ortaya son zamanlarda gördüğümüz en heyecan verici fotoğraflardan birkaç tanesi ortaya çıkmış oldu.

JAXA’nın resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarla birlikte “Gezginci 1A” ve “Gezginci 1B” adı verilen uzay robotlarının, yer çekimi kuvveti oldukça zayıf olduğu söylenen Ryugu asteroidine indikleri duyuruldu. İki aracını bir kilometre genişliğindeki devasa uzay taşına indirmeyi başaran uzay ajansı, bununla da kalmayarak asteroidin fotoğraflarını yayınlandı.

Ryugu’ya 3,5 yıllık yolculuğun ardından haziran ayında ulaşan Hayabusa 2 isimli uydu, yanında MINERVA II1a ve MINERVA II1b adı verilen robotları da götürmüştü. Uydudan fırlatılan robotlar başarılı şekilde inişlerini gerçekleştirirlerken, bugüne kadar çok az görülen fotoğrafları Dünya’ya ulaştırdılar. Uzun süreli bir projenin son aşamasına gelen JAXA, ilkel bir tür astreoid olan Ryugu'dan topladığı numunelerden Güneş Sistemi'nin oluşumuyla ilgili ipuçlarına ulaşılmasını hedeflediğini dile getirdi. Ayrıca yapılan açıklamayla ilerleyen günlerde başka fotoğrafların da servis edilebileceğinin müjdesini verdi.