Asteroitler Uzay Araştırmaları İçin Kullanılabilecek!

Asteroitler Uzay Araştırmaları İçin Kullanılabilecek!

Nanoprobe teriminin Türkçe bilimsel bir karşılığı henüz literatürümüze yerleşmedi. Ancak bilim insanları, bu terimi "nanosonda" olarak  da tanımlıyorlar. Bu teknoloji, gezegen keşif ve araştırmalarında kullanılabilecek.

Bilim insanları tarafından "moleküler tanımlama yöntemi" olarak da nitelenen nanoporobe'lar, Avrupa Gezegen Araştırmaları (EPSC) Kongresinde, gelecekte kullanılabilecek bir araştırma yöntemi olarak tanıtıldı ve bu teknoloji ile boşta gezen asteroitlerin uzay araştırmalarına dahil edilebileceği savunuldu.

Yöntem, önümüzdeki yıllarda asteroitlerin de gezegen araştırmalarına aktif olarak kullanılabileceğinin sinyallerini veriyor. Kavramı savunan bilim insanlarına göre bu araştırma yöntemiyle, gezegenlerin arasında dolaşan asteroit gruplarına nanoporobe'lar yerleştirmek ve bunları aktif ve sürekli olarak kullanabilmek fikri kuvvetle muhtemel.

Bu projeyi destekleyen bilim insanları, yapısal olarak oldukça çeşitlilik gösterebilen asteroitleri, derin gezegen araştırmalarında kullanarak, daha net bilgiler edinilebilinmesinde onlardan destek alacaklar Bu noktada nanoprobe araştırmalarında kullanılabilecek olan asteroitler, birer araştırma uydusu haline dönüştürülebilecekler.

Popular Mechanics web sitesinde de yayınlanan bu yöntem, gezegen araştırmaları için herhangi bir uzay araştırma aracı geliştirilmesi zorunluluğu da ortadan kaldırıyor. Böylelikle araştırmaların daha ucuza gelmelerinin önü açılıyor.

Bilim insanları, asteroitlere bu yöntemle araştırma gözlem teleskopları ile çeşitli kimyasal ve jeolojik testler yapabilen aparatlar yerleştirmeyi de planlıyorlar. Bu asteroitlere güneş panelleri de yerleştirerek gereken enerjiyi bu şekilde sağlayabileceklerini de ifade ediyorlar.

Yörüngedeki En Küçük Uzay Gemisinden Sinyaller Alınıyor!

Uzay Yolculuklarının Geleceği Bu Projede Yatıyor

YORUMLAR