Atılım Üniversitesinin Hybrid Arabası Amerikan Üniversitelerini Geride Bıraktı

Atılım Üniversitesinin Hybrid Arabası Amerikan Üniversitelerini Geride Bıraktı

Atılım Üniversitesi öğrencilerini bitirme projesi olarak geliştirdiği Hybrid Devrim arabası Amerika'da düzenlenen bir yarışmada 3. oldu.

Ülkemizde son günlerde teknoloji alanındaki çıkan sevindirici haberlere bir yenisi daha bu sefer Atılım Üniversitesi öğrencileri tarafından eklendi. Atılım Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin bitirme projesi olarak hazırladıkları Hybrid araba, Amerika'da düzenlenen bir yarışmada üçüncü olarak üstün başarı gösterdi. Ülkemizden yarışmaya katılan ilk ve tek araç olan Hybird Devrim, adını da Türkiye'nin ilk yerli otomobilinden alıyor. 

Atılım Üniversiteleri öğrencileri tarafından geliştirilen ve tamamen üniversite destekli bir proje olan Hybrid Devrim aracı, saatte 130 kilometre hız yapabiliyor ve elektrikle çalışıyor. Dünyaca ünlü üniversitelerin katıldığı Formula Hybrid SAE Competition yarışmasında boy gösteren Hybrid Devrim, üstün bir başarı gösterek teknoloji devi üniversiteleri geri bıraktı. 28 takımın katıldığı yarışmada Kanada'dan Victoria Üniversitesi birinci olurken, ABD'nin Milwaukee School of Engineering okulu ise ikinciliğe oturdu.

Üst Düzey Üniversiteleri Geride Bıraktı

21 kişilik bir ekip tarafından geliştirilen aracın takım lideri olan Anıl Alay çok mutlu olduklarını ifade ederek, Bilgisayar üzerinde 3 boyutlu modelleme yaparak aracın temellerini attık. Ardından bütün parçalarımızı orijinal boyutunda çizerek bilgisayar üzerinde yerleşimi yapıldı ve birbirleriyle olan uyumu desteklendi. Buna göre de imalata başladık. Bilgisayar programının ve 3 boyutlu modellemenin bize en büyük faydası elektrik motoru ve içten yanmalı motor arasındaki bağlantı ve optimizasyon sisteminin uygunluğunu ölçüp, gerekli analizleri yaparak şase üzerine gelen yüklerin analizini yaptık. Bu şekilde aracımızı gerçekleştirdik” şeklinde açıklamalarına devam etti. Atılım Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Demir Bayka ise "Dünyanın birçok üst düzey üniversiteleri arasından sıyrılıp üçüncü olduk. Bu yarışma sadece pistte hız yapıp tur atmak değil. Piste çıkabilmek demek IEEE ve SAE gibi kuruluşların hakemlerinden ve Fiat Chrysler Automotive, General Motors, Ford gibi şirketlerin mühendislerinden teknik olarak onay alabilmektir” şeklinde açıklama yaparak başarının önemine vurgu yaptı.

Genç Beyinler Yeni Fikirler 2016 Tam 270 Projeyle Kapılarını Açıyor

Türk Öğrenci Geliştirdiği Uygulama ile Microsoft'un Dikkatini Çekti

YORUMLAR