Audi, Elektrikli Arabalarda Güneş Panelleri Kullanmayı Düşünüyor

Audi, Elektrikli Arabalarda Güneş Panelleri Kullanmayı Düşünüyor

Elektrikli araçlarda söz konusu enerji desteği olduğunda, aklımıza Tesla'nın Supercharger enerji istasyonları veya benzer destek noktaları geliyor. Bu enerji noktalarının yeterli olduğunu düşünüyoruz. Ancak yeni bir alternatif, Audi firmasının aklına gelmiş ve elektrikli araçlarda sürekli olarak kullanılabilmesi için çalışmalara başlanmış.

Güneş enerjisini elektrikli araçlarda kullanabilmek çok yeni bir fikir değil, bu konuda birçok örnek var. Bu enerjinin araçlarda uzun vadeli kullanılması için Audi, daha etkili çözümler üretmekte kararlı görünüyor.

Audi, bu sistemi elektrik enerjisiyle çalışan tüm araçlarının "sunroff"larına (tavan penceresi) yerleştirebilmek amacıyla esnek güneş panelleri üreten AltaDevices isimli bir firmayla çalışmak üzere anlaşma yaptı.

Audi, AltaDevices ile ortak Ar-Ge yaparak, güneş bataryalarının "panoramik cam tavan" ile bütünleştirilmesini sağlayacak. Audi'nin bu projesi, gelecekte arabada mevcut olan tüm klima ve ısıtıcıların da bu teknolojiyle çalışıyor olabileceğini müjdeliyor. Güneş enerjisini bu şekilde kullanabiliyor olmak, elektrikli otomobillerin daha uzun bir süreyle, şarj etmeye gerek kalmadan sürülmesini de mümkün kılabilecekmiş gibi görünüyor. 

Audi’den Tesla’ya Rakip Olabilecek A8 Teknolojisi

Audi R8 e-Tron Geliştirildi, Artık Kendi Kendine Gidebiliyor

Audi Elektrikli Araba Yarışında Tesla’yı Ezmek İstiyor

YORUMLAR