Ay Turisti Japon Milyarder Takipçilerine Para Yağdırdı

Japon Milyarder Takipçilerine Para Yağdırdı

Ay turisti Japon milyarder Yusaku Maezawa, söz verdiği gibi kendisini takip edip, paylaşımını retweet’leyen 100 kişiye 100 milyon Yen, diğer bir deyişle yaklaşık 5 milyon TL dağıttı. Ünlü girişimcinin tweet’i, Twitter tarihinin şimdiye kadar en çok retweet alan paylaşımı olmuştu.

Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX’in 2023 yılında Ay’a göndereceği Starship roketindeki koltukların tüm biletlerini satın alan Maezawa, tarihin ilk Ay turisti olmaya hazırlanıyor.

Japonya’nın en büyük online moda mağazası Zozotown’ın sahibi olan 42 yaşındaki milyarder, geçtiğimiz günlerde attığı bir tweet ile yeniden gündeme gelmişti.

 

 

5 Ocak’ta yaptığı paylaşımında bir çekiliş düzenleyeceğini ve tweetini retweet eden 100 kişi arasında 100 milyon Yen (925 bin dolar) payaştıracağını söyleyen Japon girişimci, sadece iki günde tam 4 milyon 332 bin 270 retweet aldı. Tabii, bu rakam şu anda 5 milyon 367 bin 109’a çıkmış durumda ve hala retweet'lenmeye devam ediyor.

Fakat Maezawa’nın paylaşımını retweet etmenin artık bir manası kalmadı. Zira Japon milyarderin düzenlediği yarışmada talihliler belli oldu. 

İnfial yaratan paylaşımıyla retweet rekoru kıran Maezawa, Twitter hesabından yaptığı yeni paylaşımda, kazanan 100 kişinin tamamına özel mesaj attığını söyledi. Böylece talihlilerin her biri 1 milyon Yen kazanmış oldu. Bu da kabaca 50 bin TL’ye denk geliyor.

yusaku maezawa spacex

Maezawa, 3.8 milyar dolarlık kişisel serveti ile Japonya’nın en zengin 13. ismi olarak biliniyor. Dolayısıyla dağıttığı paranın ünlü girişimci için pek bir önemi yok; ancak gündem yaratan ödül vaadi ile dünya çapındaki popülaritesini daha da artırdığını söylersek, sanırım yanılmış olmayız. Zira Maezawa’nın söz konusu paylaşım öncesi Twitter’da 500 bin takipçisi bulunurken, bu sayı şu anda 5,65 milyona ulaşmış durumda.

Ne diyelim, güzel yatırım.