Bakan Varank: Savunma Sanayinde Bir Numara Olmak İstiyoruz

Sakarya'da "BMC Gelecek 50 Yıl Buluşması" programında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerli ve milli teknolojik hamlelere dikkat çekti. Savunma sanayindeki çalışmaları ele alan Bakan, yatırımın üst düzeyde olduğunu ifade etti.

Özellikle son yıllarda temeli atılan projelere ve savunma sanayisinde bir numara olma hedefine vurgu yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, temeli atılan entegre üretim ve teknoloji üssünde üretilen ticari araçlardan Altay tanklarına, motorlardan raylı sistemlere kadar geniş yelpazede ürün çeşitliliğinin olduğunu belirtti.

"Bu işler çok ciddi bir vizyon ve adanmışlık gerektiriyor. Bugün sahip olduğumuz Ar-Ge ekosistemimiz, üretim yeteneklerimiz, hedef ve çözüm odaklı bir bakış açısının ekonomiye hakim kılınmasıyla mümkün oldu." şeklinde konuşarak bu alana verilen öneme dikkat çeken Bakan Varank, savunma sanayisinde yerlilik oranının yüzde 65 düzeyinde olduğunu dile getirdi.

"Hedefimiz Tam Bağımsız Türk Savunma Sanayisi"

Ayrıca yalnızca gösteri amacıyla değil, tamamen yerli bilinciyle üretilen bu teknolojik cihazlara sahip çıkan Varank, konu hakkında şu sözleri sarf etti:

"Stratejiden tasarıma, altyapı kurulumundan teknolojiyi geliştirmeye, prototipten ticarileşmeye kadar her aşamayı büyük bir titizlikle takip ediyoruz. Ülkemize teknolojik üstünlük kazandıracak projeler için tüm imkanlarımızı seferber ediyor; üretim ve test altyapılarını ülkemize kazandırıyoruz. Artık yüzde 60'ın üzerinde yerlilik oranına sahip T700 Turboşaft motorları ülkemizde üretilip ihraç edilebilecek, bu motorların üretim testlerinin yapılması mümkün olacak."

Bu ve bunun gibi daha fazla yerli ürün prototipi üzerinde çalıştıklarını ifade eden Bakan, BMC tarafından açılan yeni fabrikaların 10 bini aşkın vatandaşa iş imkanı sağlayacağını belirtti. BMC'nin, Tübitak ile 25 farklı projede iş birliği sağladığını bildiren Varank, BMC gibi güçlü firmaların hem sektöre hem de ülke ekonomisine ciddi dinamizm getirdiğini söyledi.