Bakan Yardımcısı Açıkladı: Türkiye’nin Verisi Türkiye’de Kalacak

Bakan Açıkladı: Türkiye’nin Verisi Türkiye’de Kalacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Facebook gibi küresel internet şirketlerinin Türkiye’nin koyduğu kurallara uyması gerektiğini belirterek, “Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalacak”  dedi.

Türkiye, 80 milyona yaklaşan toplam nüfusu ile sosyal medya platformları açısından dünyanın en önemli pazarlarından bir tanesi konumunda. Öyle ki, ülkemizdeki sosyal medya kullanıcılarının toplam sayısı 100 milyona merdiven dayadı.

Londra merkezli araştırma şirketi We Are Social ’ın açıkladığı son verilere göre, 43 milyon kullanıcı ile dünyanın en çok Facebook kullanan dokuzuncu ülkesiyiz. Ayrıca Twitter’da 8.8 milyon, Instagram’da ise 33 milyon Türk kullanıcı bulunuyor. Hatta Instagram kullanıcılarının tüm nüfusa oranına bakıldığında, dünyanın en çok Instagram kullanan ikinci ülkesiyiz. 

 

 

Hal böyle olunca küresel internet şirketlerinin elindeki verilerimiz çok daha kritik bir hale geliyor. Konuya ilişkin Twitter’dan bir açıklama yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, sosyal medya platformlarının veri yönetim politikalarının ülke kurallarına uygun olması gerektiğini belirtti.

Sayan, kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

 "Facebook ve diğer şebekeler üstü operatörlerin dijital hizmetlerini sunabilmesinin hizmetin sunulduğu ülke kurallarına uyarak ve ilgili kurumlarıyla işbirliği yaparak mümkün olduğunu her platformda en üst düzeyde dile getiriyoruz. Türkiye'nin verisi Türkiye'de kalacak"