Bakanlık Minecraft'ı Aile İçi Şiddetten Dolayı Kara Listeye Alabilir

Bakanlık Minecraft'ı Aile İçi Şiddetten Dolayı Kara Listeye Alabilir

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşegül İslam’a bir basın toplantısında Minecraft'ta oyun içi şiddet ile ilgili düşüncesi soruldu. İslam, Minecraft ile bizzat ilgileneceğini oyunda aile içi şiddet şikayetleri aldıkları söyledi. Bakan İslam bir gazeteci tarafından kendisine yöneltilen, 'Minecraft adında bir oyun var. Bu oyunda karısını öldüren oyuncuya puan veriliyor. Bu tür şiddet içeren bilgisayar oyunlarıyla ilgili bir çalışmanız var mı?' sorusu üzerine ilk önce şaşırdı. Daha sonra bunu ilk kez duyduğunu belirten bakan, 'Şikâyetlerle bizzat ilgileneceğim. Arkadaşlarımız oyunu inceleyecek ve şiddet unsuru olup olmadığına bakacak. Oyunla ilgili hukuki olarak ne yapabiliriz, değerlendireceğiz' dedi.

Bunun üzerine Bakan İslam, Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne Minecraft'ı inceleme talimatı verdi. Genel müdürlük, oyunun tüm aşamalarını mercek altına aldı ve ‘şiddet’ unsuru aramaya başladı. Eğer oyunda çocukların gelişimine olumsuz etki edecek bölümler saptanırsa, oyunun engellenmesi için hukuki süreç başlatılacak.

Öte yandan kullanıcılarına herhangi bir sınır olmadan dilediği dünyayı kurma olanağı veren oyunla ilgili uzman görüşleri ise tamamen birbirinden farklı.

Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı'na göre, bu tip oyunlarda hükmetmeye dayalı bir saldırganlık söz konusu. Şiddeti öğretiyor ve cazip hale getiriyor, üstelik şiddeti cazip kılıyor.

Oyungezer Dergisi sahibi Sinan Akkol ise oyun hakkında şöyle konuştu, 'Oyunda küplerle bir dünya inşa ediyorsunuz. Dağlarıyla, ağaçlarıyla, yapılarıyla Danimarka’yı inşa eden bile var. Minecraft oyununu Çocuklar için yararlı buluyorum. Çünkü yaratıcılıkları artıyor. Oyunda kadınların öldürüldüğüne dair bir bölüme rastlamadım. Ancak suiistimale açık bir platform. Kullanıcılar, oyunu kendi imkânları ile geliştirebiliyor. Arkadaşların, hayvanların veya kadınların öldürüldüğü bölümler de kurulabilir. Kötüler, her yerde kötüdür. Twitter’daki paylaşımlar için nasıl Twitter'ı yargılayamazsanız, kişilerin kurduğu şiddet içeren bölümler için de Minecraft’ı yargılayamazsınız' dedi.

En Güzel Minecraft Haritaları

Minecraft'ın Film Projesi Canlanıyor

18 Milyon Kopyaya Ulaşan Minecraft Rekora Doymuyor

YORUMLAR