Bilgisayarlar Evliliğinizin Kötü Gittiğini ve Düzelip Düzelmeyeceğini Anlayabilecekler!

Bilgisayarlar Evliliğinizin Kötü Gittiğini ve Düzelip Düzelmeyeceğini Anlayabilecekler!

Günümüzde bilgisayarların birçok yararını görüyüroz. Karmaşık işlemleri yürütme, hesaplama yapma, oyunları çalıştırma, internet kullanmamıza imkan tanıma gibi faydalar hayatımızı daha kolay ve eğlenceli hale getiriyor. Şu ana kadar bilgisayarların faydalarını farklı alanlarda hissetmiştik; fakat bilgisayarların bir evlilik danışmanı şekline bürüneceğini hiç düşünmemiştik. Haberimize söz konusu olan olay bir bilimsel araştırma niteliği taşıyor. Amerika'daki Güney Kaliforniya ve Utah üniversitelerinde görev yapan bilim adamlarının ortak çalışmaları sonucunda ortaya çıkan sistem bir bilgisayarın programlanarak çiftlerin ilişkilerini analiz etmesini mümkün kılıyor. Bu sayede bir ilişkinin kötü gidip gitmediği, ilerideki dönemde kötü ilişkilerin düzelip düzelmeyeceği veya aynı kalacağı anlaşılabiliyor.

Söz konusu programlama sistemi ses analizi mantığı üzerine kurulu. Araştırmacıların tasarladığı sistemde programlanan bir bilgisayar çiftlerin ses dalgalarını frekans ve yoğunluk açısından analiz etmekte ve bu sonuçları problem yaşayan çiftlerden alınan analiz örnekleriyle karşılaştırmakta. Bu sistem üzerinde yapılan deney sonuçları ise evlilikler üzerinde tahmin yürüten evlilik uzmanlarının tahmin sonuçlarıyla karşılaştırılmış ve sistem küçük bir miktar daha isabetli tahminler yürütmeyi başarmış.

Evlilik tahminleri yürüten bu sistem birkaç yıllık bir çalışmanın meyvesi. Araştırmacılar bu süre boyunca evlilik terapisi alan çiftlerin jestlerini, seslerini ve kelime seçimlerini yakından takip etmişler. 10 yıldan fazla bir süredir evli olan 134 çiftin video kayıtları incelenmiş ve sonuçlar bir programlama algoritmasına dökülmüş.

Yapılan bu çalışmanın yakın gelecek içerisinde evlilik terapilerinin başarılı olması amacıyla kullanılması hedefleniyor.

YORUMLAR