İdrarı İçme Suyuna Dönüştüren Güneş Enerjili Makine Geliştirildi

İdrarı İçme Suyuna Dönüştüren Güneş Enerjili Makine Geliştirildi

Geri dönüşüm ve sürdürülebilirlik konusunda ilginç bir çalışma karşımıza çıktı. Belçika'daki Ghent Üniversitesi dahilinde yürütülen bu çalışmada içme suyu elde etmek için sıradışı bir kaynak kullanılmış; insan idrarı. Yürütülen çalışmada insan idrarı arıtılarak temiz su elde edilmiş. Bu araştırma için 10 gün boyunca süren bir müzik festavali deney alanı oılarak kullanılmış ve festival boyunca seyyar tuvaletlerde toplanan idrar özel bir makine sayesinde arıtılmış.

İdrarı, içilecek temizlikte suya dönüştürebilen bu arıtma makinesinin en büyük özelliği ise güneş enerjisi ile çalışıyor olması. Bu sayede hem insan atıkları değerlendiriliyor, hem de doğaya zararı olmadan geri dönüşüm işlemi gerçekleştiriliyor. Araştırma sonucu elde edilen 1000 litrelik içme suyunun bira yapımında kullanılacağı paylaşılan bilgiler arasında. 

Arıtma işleminde idrar içinde bulunan amonyağın yüzde 95'i temizleniyor. Amonyak arıtıldıktan sonra ise elde edilen sıvı güneş enerjisi yardımıyla ısıtılıyor ve bakterilerden arındırılıyor.

Aslında insan dışkısının geri dönüştürülmesi çok yeni bir olay değil. Daha önceden Bill Gates kanalizasyon çamurundan elektrik ve içme suyu elde eden Omniprocessor adlı makineyi test etmiş ve elde edilen sudan içerek kameraların karşısına geçmişti:

Facebook'un İnternet Dağıtan Güneş Enerjili İnsansız Uçağı Gökyüzüne Açıldı

Solar Impulse 2 Dünya Turunu Başarıyla Tamamladı

YORUMLAR