Bilim İnsanları İlginç Bir Araştırmaya Daha İmza Attı

Bilim İnsanları İlginç Bir Araştırmaya Daha İmza Attı

Lüksemburg Üniversitesi’ndeki bir grup bilim insanı, oldukça ilginç bir araştırmaya imza attı. Birden fazla dili konuşabilen insanların, farklı diller kullandıklarında aritmetik becerilerinin nasıl etkilendiğini konu alan araştırma, şaşırtıcı sonuçlar verdi. İşte ilginç araştırmanın detayları.

Araştırma, Belçika’da eğitim gören, anadili Lüksemburgca olan ve bu nedenle çok iyi bir şekilde Almanca ve Fransızca konuşabilen öğrenciler üzerinde yapıldı.

Katılımcılara biri kolay, diğeri zor olan her iki dildeki problemi çözmeleri istendi. Katılımcılar basit problemleri eşit zamanda çözdükleri halde, karmaşık olan problemi Fransızca olarak hesaplamaları uzun sürdü ve aynı problemi Almanca olarak çözerken yaptıkları işlemlerden daha fazla hata yaptılar.

Deney sonunda katılımcıların problemleri çözerken ki beyin aktiviteleri ölçüldü ve bir hayli ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Katılımcılar farklı dillerde problem çözerken, beynin farklı bölgelerini kullanıyorlarmış. Örneğin, Almanca’daki basit bir işlemi yaparken, sol temporal loblarını kullanırken, daha zor bir işleme sahip Fransızca problemi çözerken de beynin görsel bilgilerini işleyen sağ temporal loblarını kullanmışlar.

Böylece, araştırmacılar, matematiksel problemleri çözerken, ana dili olmayan bir dilde matematiksel problem çözmek için ekstra efor sarfedildiği sonucuna vardılar.

Araştırma Türkler üzerinde yapılsaydı nasıl bir sonuç verirdi merak etmedik değil.

Bu ilginç araştırma hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.

Çinli Bilim İnsanları 'Süper Köpek' Üretti

Bilim İnsanları Elektrik Üreten Yün Geliştirdi

Bilim İnsanları Kötü Anıları Silmenin Yolunu Buldu

YORUMLAR