Bilim İnsanlarından Çılgın Plan, Yaklaşan Asteroide Nükleer Saldırı

Bilim İnsanlarından Çılgın Plan, Yaklaşan Asteroide Nükleer Saldırı

Armageddon filmi artık bilim kurgu janrında en uçuk filmlerden biri olarak kabul ediliyor. Zamanında çok sükse yapmış olan bu filmde, dünyaya çarpmak üzere olan bir göktaşına nükleer bomba yerleştiriliyor ve kütlenin parçalanarak yeryüzünü ıskalaması konu ediliyordu. Bu fikir uzun süre üzerinde konuşulan bir önlem olarak gezegenin savunulabilmesinde bir “seçenek” olarak yer almıştı.

Bugün tekrar başladığımız yere döndüğümüzü söylersek şaşırmayın, bilim insanları gerçekten bir asteroidin Dünya’yı tehdit etmesi durumunda nükleer savunmayı ciddi olarak düşünüyorlar.

Dünya’nın etrafında gezegene tehdit olma olasılığı bulunan 15 binden fazla objenin bulunduğuna dikkat çeken NASA bilim insanları, bir çarpışma olasılığının sıfıra indirgenebilmesi için tehdit unsurlarının daha yaklaşmadan yok edilmesi gerektiğini savunuyorlar. Elbette gezegenin yok olma olasılığının tamamen ortadan kaldırılması esas amaç. Ancak dünyadan nükleer füze göndermek o kadar da kolay bir iş değil.

NASA bu noktada “doğal felaketler her zaman olacak, ancak doğal felaketi saptayarak onu bertaraf etmek ilk seçenek” mantığını kullanıyor. Bunun içinde tehdit unsuru olabilecek asteroit veya benzeri cisimlere yerden değil de Ayın yörüngesinden nükleer füze göndermeyi planlıyor.

NASA bu projeyle ilgili olarak Dünya'yı tehdit edebilmesi mümkün objelerin koordinatlarını saptıyor. Bu hesaplamalar gerçekten ciddi tehdit içeriyorlarsa  buna göre önlemler alınacak. 

YORUMLAR