Bill Gates, Dünyanın En Güçlü Dördüncü İnsanı

Bill Gates, Dünyanın En Güçlü Dördüncü İnsanı

Hâlâ Microsoft’un başında görev yapan fakat daha çok hayır işleri ile ilgilenen Bill Gates, 71 kişilik listenin başlarında yer aldı.

Forbes tarafından yapılan sıralamada zenginlikle kuşanan Gates, dünyanın en güçlü insanları arasında dördüncü sırada bulunuyor.

Geçen yıl bu listenin 5. sırasında bulunan Gates’in dördüncü sıraya yükselmesinin sebebi ise sahip olduğu engin serveti. Microsoft kurucusunun, çeşitli nedenlerle 28 milyar dolar bağış yaptıktan sonra bile 65 milyar dolarlık serveti olduğu biliniyor. Fakat Gates’i güçlü bir adam yapan aynı zamanda onun misyonu ve etkisi.

Bill ve Melinda Gates Vakfı eş başkanı olarak, Gates, dünya çapında çeşitli hastalıklara çözüm aramak konusunda hep ilk adımı atan kişi oldu. Forbes’te yazılanlara göre, Gates, vakfın çabalarının 2020 yılına kadar 8 milyar hastanın hayatını kurtarmaya yardımcı olacağını tahmin ediyor.


Google kurucuları Sergey Brin ve Larry Page ise en güçlü insanlar listesinde 20. sırayı paylaştı.

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg ise Google kurucularını az bir farkla takip ederek 25. sırayı buldu. Forbes, Ekim ayında kullanıcı sayısı 1 milyarı aşan Facebook için vurgu yapmayı da ihmal etmedi.

Forbes’in sıraladığı isimler arasında en çok dikkat çekenler; 27.sırada Amazon’un CEO'su Jeff Bezos, 35.sırada Apple’ın CEO’su Tim Cook, 46.sırada Microsoft CEO’su Steve Ballmer ve son sırayı bulan LinkedIn başkanı Reid Hoffman.

Listede birincilik geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ABD Başkanı Barack Obama’ya ait ve listede hiç Türk yok.

YORUMLAR