Bill Gates Milyarları Cebine Atmıyor, Kefenin Cebi Olmadığını Biliyor

Bill Gates Milyarları Cebine Atmıyor, Kefenin Cebi Olmadığını Biliyor

Sadece kendi çabalarıyla Microsoft’u kuran Bill Gates, hiçbir yatırım desteği almadan, en az parayla dünyanın en büyük şirketini kuran adam ilan edildi. Sizce Bill Gates milyar dolarları ne yapıyor?

Bil Gates bu durumda kendi kendine dolar milyarderi olan en zengin iş adamı mertebesine de erişti. Bill Gates’in serveti 86 milyar dolara ulaşmış bulunuyor. Bu meblağ ABD’nin en zengin adamlarından Warren Buffet’ın 70 milyar dolarlık servetini de sollamış durumda.

Ancak Bill Gates’i diğer klişe dolar milyarderlerinden ayıran önemli farklar var. Orta sınıf bir ailenin çocuğu olan Bill Gates okul hayatında asla bir dahi olamamıştı. Ancak ilk bilgisayar programını 13 yaşında “3 taş” oyunu için yazmayı başarmıştı. Bil Gates her ne kadar orta karar bir öğrenci olsa da okulu bitirebilmek için eşyalarını satmaktan çekinmedi. Ancak 1975 yılında Harvard Üniversitesini bırakmak zorunda kalan Bill Gates Paul Allen ile birlikte sadece 100 dolar sermayeyle Microsoft’u kurdu.

Bill Gates çok zengin bir insan olmasına rağmen şimdiye kadar kendine aldığı en pahalı şey Leonardo da Vinci’nin el yazması metinlerinden oluşan Leicester Kolleksiyonu. Gates bu koleksiyona tam 30 milyon dolar ödedi ve koruma altına aldı. 

Bill Gates saniyede 250, dakikada 15 bin, günde 20 milyon, yılda 7 milyar dolar kazanıyor. Bundan dolayı da "dünyanın en zengin adamı" ünvanını koruyor. Ancak Bill Gates bu güne kadar hayır işlerine tam 28 milyar dolar para bağışladı ve hala bağışlamaya devam ediyor. Bunu yapan çok milyarder bulamazsınız. Bill Gates'in yardımlarıyla yoksul ülkelerde dağıtılan aşıların ve verilen sağlık hizmetlerinin yaklaşık 6 milyon insanın hayatını kurtardığını belirtmekte de fayda var. 

Bill Gates servetinin makul bir kısmını çocuklarına bırakacağını, geri kalanını ise yine hayır kurumlarına bağışlayacağını da açıklamış, bu açıklamasıyla takdir toplamıştı. 

Bill Gates Dünyanın En Zengini Olmakta İnatçı

Bill Gates: "Steve Jobs ile Asla Aynı Lig'de Olmadım"

Bill Gates İnsan Dışkısından Üretilen Suyu Test Etti

YORUMLAR