Bir Yapay Zeka Kompozisyon Yarışmasında Dereceye Girdi

Yapay zekalar insanlığı ele geçirmeye geliyor...

Bir Yapay Zeka Kompozisyon Yarışmasında Dereceye Girdi

Birkaç gündür Microsoft'un geliştirdiği Tay isimli yapay zeka üzerinden, insan eliyle ortaya çıkarılan bu yazılımların, henüz istenilen seviyelerde olmadığı konuşuluyor. Fakat Japonya'da geliştirilen bir başka yapay zeka, işi bir adım daha ileriye götürmüş durumda.

Microsoft'un yapay zekası 12 saatte ırkçı oldu haberiyle sizlere konunun ayrıntılarını aktarmıştık. Twitter üzerinden çalışan bu yapay zeka, insanlarla iletişime geçiyor ve yeni bilgiler öğrenebiliyordu. Temelde iyi bir sebeple yola çıkılmış; ama yapay zekanın yanlış şeyler öğrenmesinden dolayı proje bir süreliğine askıya alınmıştı. Bunun üzerine insanlar, henüz yapay zekaların bizlerin seviyesine gelemediğinden bahsetmeye başlamıştı.

Japonya'da bulunan Future University Hadoke'de çalışmalarına devam eden bir takım bilimadamı, yapay zekanın eline bir kalem aldığında herhangi bir yazı yazıp yazamacağını düşünerek, bir yazılım geliştirdiler. Bu yazılımın amacı tahmin ettiğiniz gibi edebi ürünler üretmekti. 

Yazılımın ilk romanını tamamlasının ardından, Hoshi Sinichi Edebiyat Ödülü'ne katılmak için başvurdular. 1,435 eserin katıldığı yarışmaya onlardan başka 11 farklı yapay zeka üretimi eser daha katılmıştı. Ancak sadece Hadoke Üniversitesi'nin çalışması finale kalabildi. Japonya'da bilim kurgu romanları yazan Satoshi Hase ise konuya dair şöyle bir açıklama yapmış: "Ortaya iyi kurgulanmış bir roman çıkınca çok şaşırdım. Yine de karakter betimlemelerinde hala sıkıntılar var."

Hala sıkıntılar olmasına rağmen ortaya başarılı bir şekilde roman çıkarabilen yapay zeka, katıldığı yarışmada ikinci olmayı da başarmış. Üniversitede çalışmaya devam eden ekibin bir sonraki hedefi ise yarışmayı kazanmak.

İnsan Zekası Yapay Zekaya 4-1 Yenildi

Minecraft Üzerinden Yapay Zeka Geliştirme Testleri Başladı

Yapay Zeka Bir Mesleği Daha İnsanların Ellinden Aldı

Yapay Zeka Üniversite Sınavını Kazandı, Bakın Hangi Bölüme Yerleşti

YORUMLAR