Biz AKK’yi Kaldırmayı 2019’a Bıraktık Ama AB Sınırsız Wi-Fi ve 5G Servisine Başlıyor

Biz AKK’yi Kaldırmayı 2019’a Bıraktık Ama AB Sınırsız Wi-Fi ve 5G Servisine Başlıyor

Türkiye Adil Kullanım Kotasını tamamen kaldırmak yerine,  31 Aralık 2018 tarihi itibariyle kotaları yüzde 50 artırmayı düşünüyor. Oysa aynı tarihlerde Avrupa Komisyonu tüm Avrupa kentlerinde sınırsız Wi-Fi ve 5G çalışmalarını hızlandırarak 2020 yılından başlayarak bu servisi kademeli olarak dağıtmak üzere çalışmalara başladı.

Avrupa Birliği Komisyonu’nun her Avrupa şehrine Wi-Fi ve 5G servisinin 2025 yılına kadar tamamlanması düşünülüyor. AB Komisyonu Avrupa’da bu tarihe kadar Wi-Fi hizmeti olmayan bir köy bile kalmaması için çalışmaların hızlandırıldığını açıklayan bir duyuru da yayınladı. Wi-Fi hizmetinin yanı sıra 5G servisinin de 2025 yılında tüm Avrupa’da hizmet vereceği de bu duyuruda yer alıyor.

AB komisyonu 2016 yılının sonunda Avrupa’nın yüzde 71’inde 30Mbps internet hızının standart hale geleceğinin de altını çizdiği bu açıklama, özellikle 2020 yılından itibaren şehirlerde ve halka açık tüm alanlarda Wi-Fi hizmetinin ücretsiz olabileceğinin sinyallerini de veriyor.

Aynı tarihlere denk gelen zaman diliminde ise Türkiye kullanım kotalarının limiti artırarak sadece belli saatlerde sınırsız hizmet verecek.

BTK Harekete Geçti: Adil Kullanım Kotası 3 Katına Çıkacak

AKK Konusunda İç Açıcı Gelişmeler Var!

YORUMLAR