BlaBlaCar ile Yolculuklarınız Hem Daha Keyifli Hem Daha Ucuz!

BlaBlaCar ile Yolculuklarınız Hem Daha Keyifli Hem Daha Ucuz!

BlaBlaCar, son zamanlarda oldukça popüler bir trend haline gelen yolculuk paylaşımı konseptini ülkemize başarıyla taşıyan hizmetler arasında yer alıyor ve yolculukların hem sürücüler hem de yolcular için daha ekonomik bir hale gelmesine yardımcı oluyor. Tabii ki yol boyunca kendinize bir eşlikçi edinmenin yolculuk keyfini arttırdığını da söyleyebiliriz.

Facebook hesabınızı kullanarak üye olduğunuz BlaBlaCar, sürücülerin ve yolcuların güvenli kişiler olmasına oldukça önem veriyor. Giriş yaptıktan sonra sürücüyseniz tek yapmanız gereken kalkış ve varış noktalarınızı girmek ve bir yandan da aracınıza dair istenen bilgileri doldurmak. Böylece sizinle aynı yönde yolculuk yapmak isteyecek kişilerle kolayca iletişime geçebiliyor, makul bir bedel ödemeleri karşılığında onları yol sohbetinize ve yol masraflarınıza ortak edebiliyorsunuz.

Yolcular ise BlaBlaCar'ın sistemini kullanarak gitmek istedikleri yöne sürecek olan diğer sürücüler arasında tarama yapabiliyor, akıllarına yatan sürücü ile iletişime geçerek onun yanında yolculuğu tamamlayabiliyorlar. Böylelikle hem yolcular hem de sürücüler için daha hesaplı bir seyahatin mümkün olduğunu belirtmek gerek.

Ancak servisin en çok dikkat ettiği konulardan bir tanesi, bu araç paylaşımının bir kazanç kapısına dönüşmemesi. Bu nedenle rotanızı belirledikten sonra yolculardan talep edebileceğiniz bedele dair sınırlandırmalar yer alıyor. Bu sınırların üzerinde bedel belirlemeniz mümkün değil ve sınırların da yolun mesafesine göre sistem tarafından otomatik olarak belirlendiğini söyleyebilirim.

Özellikle bayram seyran günlerindeki toplu taşıma araçlarının durumu göz önüne alındığında, BlaBlaCar'ın zahmetsizce kendinize vasıta bulabileceğiniz bir yöntem olacağı kesin. Hem yolcuların hem de sürücülerin pek çok detayının sistem tarafından talep edilmesi her ne kadar kişisel gizliliğine önem verenler tarafından biraz rahatsız edici olsa da iki tarafın da can sağlığının korunması için elzem olduğu aşikar.

Sürücü ve yolcuların yolculuk bitiminde birbirlerine puan verebilmeleri sayesinde ileriye dönük referansların da belirleyici hale gelmesi, seyahat güvenliği ve kalitesinin uzun vadede artmasını sağlayacaktır. Elbette eşleşmenizi kabul etmeden önce sürücü yahut yolcu ile mesajlaşarak detaylar üzerine anlaşmanız da mümkün.

Yolculuklarını daha keyifli, daha muhabbetli ama bir yandan da güvenli ve uygun fiyatlı hale getirmek isteyen kullanıcıların kesinlikle göz atmadan geçmemeleri gerektiğine inanıyorum.

YORUMLAR