Blue Origin Bugün İlk Yük Taşıma Uçuşunu Yapacak

blue origin

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un uzay taşımacılığı şirketi Blue Origin ile yörünge dışına dokuz yükün taşınması konusunda sponsorluk anlaşması imzaladı. Yüklerin Blue Origin tarafından tasarlanan yeni Shepard roketiyle uzaya gönderileceği belirtilirken, uçuşun 18 Aralık tarihinde, hava şartlarının el vermesi durumunda gerçekleşeceğinin altı çizildi.

Her şeyin yolunda gitmesi halinde 9 yükü uzaya NASA sponsorluğunda uzaya taşımaya hazırlanan Blue Origin Shepard roketinin, Johny Hopkins, NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi, Johnson Uzay Merkezi, Controlled Dynamics ve Purdue Üniversitesine ait yükleri taşıyacağı aktarılan bilgiler arasında yerini aldı.

Blue Origin bugüne kadar yine NASA sponsorluğunda iki farklı yörünge dışı uçuş gerçekleştirmeyi başarmıştı. Daha önce uzaya hiç yük taşımayan Blue Origin, bugün itibarıyla yapacağı taşıma işlemiyle önemli bir basamağı daha geçmeye hazırlanırken, taşınan yükler arasında uzayda çeşitli deneylerin yapılmasına yarayacak malzemelerin de olduğu belirtildi.

Türkiye saati ile 17.30 sularında başlaması beklenen kalkışın canlı izlenebileceği müjdesi de verildi. NASA tarafından yapılan açıklamaysa Blue Origin roketinin kalkışının, NASA TV üzerinden naklen izlenebileceği söylenenler arasında yerini aldı.