Blue Origin, Uzay Turizminde Kullanacağı Roketini Test Etti

Blue Origin, Uzay Turizminde Kullanacağı Roketini Test Etti

Uzay turizmi, insanoğlunun en büyük hayallerinden bir tanesi. Amazon'un sahibi Jeff Bezos tarafından kurulan ve uzay araştırmaları yapan bir şirket olan Blue Origin, bu hedefi gerçekleştirmek için var gücüyle çalışıyor.

Uzay hakkında hayalleri olan tek kişinin Elon Musk olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. SpaceX kadar olmasa da havacılık ve uzay araştırmaları konusunda önemli adımlar atan Blue Origin, Jeff Bezos'un liderliğinde yeni nesil uzay kapsülünü ilk kez uzaya fırlattı.

Uzay turizmi hedefini gerçekleştirmek amacıyla New Shepard roketinin testlerine yeniden başlayan Blue Origin, yeni Crew Capsule 2.0 kapsülünü de ilk kez uzaya fırlattı. 100 kilometre yüksekliğe fırlatılan uzay kapsülü, başarılı bir şekilde dünyaya indirildi. 

14 aylık bir aradan sonra tekrar başlanan fırlatma testleri, uzay turizminin bir parçası olacak müşterileri nelerin beklediği konusunda güzel bir resim çiziyor. Jeff Bezos, uzay turizmine katılacak müşterilerin istedikleri zaman koltuklarından kalkabileceklerini ve uzay deneyiminin tadına sonuna kadar varabileceklerini ifade etti. İlk kez 2015'te test edilen New Shepard, bu süreçte çıktığı 6 görevi de başarıyla tamamlamıştı.

Crew Capsule 2.0 kapsülü ile tam 6 kişiyi uzayın derinliklerine taşıyacak New Shepard, müşterilerin 4 dakika boyunca bu eşsiz keyfi yaşamasını sağlayacak. Geçtiğimiz aylarda CNN'e konuşan Blue Origin CEO'su Bob Smith, uzay turizmine 2019 yılının ilk çeyreğinde başlayacaklarını ifade etmişti.

Bu inanılmaz deneyimin fiyatı da kendisi gibi görkemli. Kapsülde bulunan 6 koltuktan bir tanesini kendine ayırmak isteyen kişilerin, yaklaşık 200 bin doları gözden çıkarmak zorunda kalacaklarını belirtelim.

YORUMLAR