Boston Dynamics'in 'Atlas' Robotu İnsan Gibi Koşabiliyor

Boston Dynamics'in 'Atlas' Robotu İnsan Gibi Koşabiliyor

Boston Dynamics'in iki ayaklı hümanoid robotu 'Atlas' geri takla atma becerisinin yanına, koşma yeteneğini de ekledi. 

Google'ın geçtiğimiz yılın Haziran ayında Japon teknoloji şirketi SoftBank'a sattığı Boston Dynamics, robotik teknoloji endüstrisinin en büyük oyuncularından bir tanesi.

Ünlü mühendislik şirketinin yıllardır üzerinde çalıştığı Atlas robotu, sahip olduğu denge ve stabilizasyon sayesinde engellerin üzerinden esnek bir şekilde atlamasının yanında, öne ve geriye taklalar atabiliyor.

Açık arazideki zorlu koşullarla başa çıkabilecek biçimde tasarlanan ve gelecekte arama kurtarma çalışmalarında aktif olarak kullanılması planlanan Atlas, artık hızlı bir şekilde koşabiliyor. Boston Dynamics'in paylaştığı videoda, Atlas'ın gayet tempolu ve düzgün bir şekilde koştuğu görülüyor.

Her geçen yıl çok daha yetenekli bir hale gelen hümanoid robot, önüne çıkan engellerin üzerinden ufak sorun dahi yaşamadan atlayabiliyor. Sahip olduğu sensörler ve hareket algoritması sayesinde engebeli arazilerde dahi engeli bir şekilde yürüyebilen ve koşabilen Atlas, merdiven çıkma, nesne bulma, eşya taşıma gibi işleri de rahatlıkla yapabiliyor.

Tabii, Atlas'ın jimlastikten sonra jogging becerisine sahip olmasına Elon Musk'ın ne tepki vereceği ise büyük bir merak konusu. Yapay zeka ve robotların insanlığın gezegendeki varlığını tehdit ettiğini düşünen Musk, Atlas'ın takla atması hakkında "Bu hiç bir şey. Birkaç yıl içerisinde robotlar o kadar hızlanacak ki onları görmek için yüksek hızlı flaş ışığına ihtiyacınız olacak. Tatlı rüyalar" yorumunu yapmıştı.

 

 

Kurduğu Neuralink isimli şirketle, insanların yapay zeka gibi bir beyin yapısına sahip olmasını amaçlayan ünlü mucit, yapay zekanın neden olabileceği tehditlerin ancak bu şekilde önüne geçilebileceğini düşünüyor.