Boston Dynamics'in İnsansı Robotu Atlas Artık Biraz Daha İnsan Gibi

Boston Dynamics'in İnsansı Robotu Atlas Artık Biraz Daha İnsan Gibi

Robot teknolojileri üzerinde oldukça ilerde olan ve her geçen gün işlevsel robotlarıyla karşımıza çıkan Boston Dynamics'in insansı robotu Atlas, artık engeli arazide de yıkılmadan yürüyebiliyor.

Geliştirdiği robotlarla sektörün önde gelen firmaları arasında yer alan Boston Dynamics, şaşırtıcı özelliklere sahip Atlas'ı daha da geliştirerek insansı hale getirmeyi başardı. Düz zeminlerde rahatlıkla yürüyebilen, koşabilen ve düştüğü yerden kalkabilen Atlas, aldığı yeni bir güncelleme ile engelli arazilerde dengeli şekilde yürüyebilir hale geldi. Robotun en büyük sorunlarından olan engebeli arazi sorunu böylece çözülmüş oldu.

İnsansı robot olarak bilinen ve ölçüleriyle gerçek bir insan gibi görünen Atlas, Boston Dynamics'in en değerli robotlarından birisi. Baştan aşağı sensörle donatılan ve son teknolojileri kullanan bu robot, insanlar gibi hareket ediyor ve merdiven çıkma, nesne bulma, eşya taşıma gibi işleri rahatça yapabiliyor. Mükemmel bir denge sistemine de sahip olan Atlas'ın tek sorunu ise engebeli arazilerdi. Bu sorunu aşmak isteyen şirket, yeni bir hareket algoritması geliştirerek Atlas'ın engebeli arazilerde dengeli bir şekilde yürüyebilmesini sağladı. Dengesini iki kollarını yana açarak sağlayan robot, elbette Boston Dynmacs'in zorlu testlerine de maruz bırakıldı. Atlas'ın yeni test görünlerine aşağıdan ulaşabilirsiniz. 

Google'ın ATLAS Robot'u Doğada Yürüyüşe Çıktı, İzleyin

Toyota Tek Tek Robot Üreticilerini Satın alıyor, Boston Dynamics Sırada Olabilir

Dünyanın En Gelişmiş İnsansı Robotu Atlas Güncellendi

YORUMLAR