Bozuk Para ve Banknotlar Adeta Bakteri Yuvasıymış

Bozuk Para ve Banknotlar Bakteri Yuvasıymış

İngiltere’de bozuk para ve banknotlar üzerinde kapsamlı bir araştırma yapıldı. Londra Metropolitan Üniversitesi ve Money.co.uk internet sitesinin ortaklaşa gerçekleştirdiği çalışmada, bozuk para ve banknotlar detaylı incelemelerden geçirildi.

Mikrobiyoloji alanında çalışmalar yapan bilim insanı Dr. Paul Matewele ve öğrencileri, 36 farklı bozuk para ve banknot örneğini inceledi. 8 hafta süren çalışma sonucunda paraların üzerinde 19 farklı bakteri türü tespit edildi.

Metisiline dirençli süper bakteri Staphylococcus Aureus’un (MRSA) yanı sıra genellikle pastörize edilmemiş süt ve yumuşak peynirlerde bulunan Listeria’nın da paraların üzerinde bulunan bakteri türleri arasında yer aldığı belirlendi.

Özellikle hastane ziyaretlerinde ve hastane ortamlarında kullanılan paralarda bakteri transferi riskinin çok daha yüksek olduğuna dikkat çeken Dr. Matewele, araştırmanın kendisi açısından en şaşırtıcı yanını şu sözlerle anlattı: "Normalde, metal objeler üzerinde bu kadar bakteri türünün hayatta kalabileceğini tahmin etmezsiniz. Bakteriler çevrelerine uyum sağlamaları sonucu paralar üzerinde de hayatta kalmayı başardılar."

Araştırmaya destek veren Money.co.uk adına konuşan Hannah Maundrell de dünyanın en tehlikeli iki bakterisini paraların üzerinde gördüklerinde şok olduklarını söyledi. Para alış verişleri sonrasında el yıkamanın önemli olduğunu hatırlatan Maundrell, elde edilen bu veriler ışığında nakit paranın olmadığı yeni bir dünya sistemine geçişin önemine dikkat çekti.