Broadcom Amerika'ya Geri Dönüyor

Broadcom ABD

Singapur merkezli mobil işlemci üreticisi Boadcom, Amerika Birleşik Devletleri’nin güvenlik endişelerini gidermek adına, merkezini ABD’ye taşıma kararı aldı.

1991 yılında Amerika’da kurulan Broadcom Limited, kuruluşunun ardından en büyük işlemci üreticilerinden bir tanesi haline gelmeyi başarmıştı. Milenyumdan sonra hızlı bir büyüme gösteren şirket, 2016 yılında Avago Technologies Ltd. tarafından 37 milyar dolara satın alınmış ve merkezini Singapur’a taşımıştı.

Şirketin Singapur’a taşınmasının ardından Amerika Birleşik Devletleri kurumları, Broadcom işlemciler kullanan cihazlara sıkı denetimler getirmeye başlamış ve kimi zaman güvenlik endişeleriyle bu ürünleri piyasaya çıkarmamışlardı.

Son olarak bir diğer büyük mobil işlemci üreticisi Qualcomm’u satın almak için 117 milyar dolarlık bir teklifte bulunan Broadcom, Amerika Birleşik Devletleri Yabancı Yatırım Komitesi tarafından engellenmiş ve Qualcomm’un satışına izin verilmemişti. ABD ile yaşadığı sıkıntıları aşmak için Broadcom CEO’su Hock Tan, Kasım 2017’de ABD Başkanı Donald Trump ile Beyaz Saray’da bir görüşme yapmasına rağmen konu hakkında olumlu sonuç alamamıştı.

Yaşanan tüm olumsuz olayları aşmak için önemli bir karar alan Broadcom, şirketin merkezini Singapur’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne taşıma kararı almıştı. Yapılan hazırlıkların tamamlanmasının ardından Broadcom Ltd hisselerini Broadcom Inc. şirketine aktaran yöneticiler, bundan sonra Broadcom’un San Jose, California’dan hizmet vermeye devam edeceğini söylediler. Taşınma kararıyla birlikte Broadcom yine Amerikalı bir şirket hüviyetine bürünürken, bundan sonra yatırım komisyonu gibi kurumlarla yaşayacağı sorunları da ortadan kaldırmış oldu.