Bu Cihaz Telefonları 30 Saniyede Şarj Ediyor

Günümüzde akıllı cep telefonu kullanıcılarının en büyük derdi olan kısa batarya ömrü ve uzun şarj süresi problemini çözebilecek bir cihaz icad edildi.

Bu Cihaz Telefonları 30 Saniyede Şarj Ediyor

Günümüzde akıllı cep telefonu kullanıcılarının en büyük derdi olan kısa batarya ömrü ve uzun şarj süresi problemini çözebilecek bir cihaz icad edildi. Bu icadın mucidi ise 18 yaşında bir öğrenci. Intel'in düzenlemiş olduğu bir fuarda buluşunu sergileyen Eesha Khare'in hızlı şarj cihazı o kadar çok yoğun ilgi aldı ki 50.000 dolarlık ödüle layık görüldü. Bunun yanında Harvard Üniversitesi'ne de katılma hakkı elde eden Eesha oldukça büyük bir başarıya imza atmış durumda.

Eesha'nın icadı cep telefonlarını 20-30 saniyede şarj edebilen bir süper kapasitör. Standart sarj aletleri 2-3 saatlik şarj sürelerine sahipken bu rakam oldukça etkileyici. Artık gün aşırı biten cep telefonu pillerimizi bir dakikadan az bir sürede şarj edip telefonlarımızı kullanmaya devam edebileceğiz. Bu da bizi yanımızda ek pil taşıma derdinden kurtaracak ve batarya ömrü problemlerine bir nevi ilaç olacak.

Bu hızlı şarj aletinin bir diğer umud vaad eden yönü ise elektrikli araba motorlarına uyarlanabilecek olması. Bu da petrol tabanlı enerji kaynaklarının terk edilmesinde bir başka büyük adım olabilir.

Eesha'nın icadının ilk talibi Google olmuş ve Eesha ile iletişime geçmiş. Eesha ise icadını henüz herhangi bir kuruma satmış değil.

Ay'a Düşen Meteor NASA Tarafından Kayda Alındı

YORUMLAR