Bu Tamirci Oto Sanayide 25 Yıldır Commodore 64 Kullanıyor

Bu Tamirci Oto Sanayide 25 Yıldır Commodore 64 Kullanıyor

Belki de evlerimize giren ilk bilgisayarlardan olan Commodore 64 bilgisayarları uzun bir süre önce emekli ettiğimizi düşünüyorduk. Çıktıkları dönemler olan 80'li yıllarda renkli ekranları ve sundukları oyunlarla dikkat çeken bu bilgisayarlar, telefon dünyasında Nokia 3310 neyse bilgisayar dünyasında da aynı konumdalar. Eğer bir Commodore 64 bilgisayarınız varsa bu durum renkli bir çocukluk geçirmişsiniz anlamına geliyordu. Zamanla teknoloji geliştikçe ve kişisel bilgisayarların donanımları güçlendikçe C64 bilgisayarlar ihtiyaçları karşılamamaya başlamışlardı. Fakat Polonya'da yer alan bu oto sanayi işletmesinde bir Commodore 64 bilgisayar halen iş görüyor ve günlük işlerde kullanılabiliyor.

Commodore 64 bilgisayarlar ilk olarak 1982 yılında, yani günümüzden 34 yıl önce tanıtılmışlardı. Haberimize konu olan Commodore 64 ise 25 yılı aşkın bir süredir çalışmaya devam ediyor. Bu Commodore 64 ile aktarma mili balans ayarları isabetli bir şekilde yapılabiliyor.

Commodore 64'ün donanımı günümüz bilgisayarları ile karşılaştırıldığında ortaya komik bir tablo çıkıyor. Commodore 64'te kullanılan işlemci 1 MHz hızına bile sahip değil. 0.9852486 MHz hızındaki işlemci çıktığı dönemde ihtiyacımızı karşılamıştı, görülen o ki halen oto sanayide de ihtiyaçları karşılıyor. Güncel bilgisayarlarda ise binlerce MHz hızındaki işlemciler kullanılıyor. Oyun bilgisayarlarında 4000 MHz'i (4 GHz) aşan hızlara çıkan işlemcileri görebilmekteyiz. Commodore 64'ün 64 KB kapasitesindeki DRAM miktarı da günümüzdeki RAM miktarlarından çok aşağıda. Artık 8 GB RAM miktarı standart hale geldi. 1 GB, 1024 MB'tan oluşuyor. 1 MB ise 1024 KB'tan oluşuyor. Yani Commodore 64'te kullanılan bellek günümüzdeki belleklerden yüzbinlerce kat daha düşüktü.

Unutulmaz Commodore, Sürprizlerle Dolu Bir Akıllı Telefon Olarak Geri Döndü

YORUMLAR