Bu Yüzük Tacizlere Karşı Kadınlara Kol Kanat Gerecek

Bu Yüzük Tacizlere Karşı Kadınlara Kol Kanat Gerecek

Türk mühendislerin tasarladığı kadınlar için panik butonu ‘Wing’ (Kanat) isimli yüzük, önceden belirlenen 5 kişiye zor durumda olduğunuzu haber veriyor.

Özgecan olayından yola çıkan Burcu Coşkun ve Doğukan Şengül, ODTÜ Teknokent'te kurdukları Kuixo Bilişim Teknolojileri isimli şirketleri bünyesinde ürettikleri yüzükle, saldırı altında olan kadınların yardım çığlığı olacak. Neden yüzük seçtiklerini, tehlike anında çantadan telefonu çıkarana kadar geçecek zamanı veya saldırı anında çantalarından uzak düşebilme olasılıklarını  hesaba kattıklarını dile getiren genç mühendisler, Saldırgan kadının bileğini yakalasa, hareket edemeyecek hale getirse, kadın ne bilekliğe ne kolyeye uzanabilir. O yüzden yüzük seçtik.” şeklinde açıkladı.

LGBTİ bireylerini de hesaba katarak unisex olması açısından seçilen yüzüğün, plastik ve metal olmak üzere 2 modeli var. Yanlış basılmalarda çalışmaması için gömülü halde yerleştirilen buton, 3 saniye uzun basılması halinde önceden seçilmiş 5 kişiye sms ve e-posta gönderiyor. Mesajı alan kişi, mobil uygulama sayesinde kullanıcının yerini izleyebiliyor.

8 Mart 2018'de Piyasada

2018 yılında "Kadınlar Günü’nde" piyasaya çıkması hedeflenen ürünün, önden sipariş bedeli 129 lira. 100 bin lira topladıktan sonra seri üretime geçmek istediklerini açıklayan mucitler, 6 farklı renkte tasarladıkları yüzüklerin piyasa fiyatını metal için 189; plastik model içinse 149 olarak açıkladı. Wing seti, yüzük, bluetooth modülü, şarj edilebilir pil ve butondan oluşuyor.

Adını ve ilhamını Don Kişot’tan alan Kuixo Bilişim Teknolojileri, gerçekçi olamayacak fikirleri hayata geçirmek için çalışıyor. Daha önce de görme engelliler için eğitici oyunlar, mobil uygulamalar tasarlayan Kuixo mühendislerinin son ürünü Wing yüzükleri, gece sokakta yürüyen kadınlara güvenlik kalkanı olacak.

Turkcell'den Kadınlara Özel Mobil Uygulama

Teknoloji Şirketlerini Yöneten Milyon Dolarlık Kadın CEO'lar

YORUMLAR