Bulunan Yeni Sistem Açığı Sebebiyle Google+ Daha Erken Kapanacak

Google+ erken kapanma

Google başarısız sosyal medya girişimi Google+ son günlerde çeşitli veri hırsızlıklarıyla gündeme geliyordu. Yakın zaman önce 52 milyon kullanıcısının etkilenebileceği bir açığa sahip olduğu tespit edilen Google+ için beklenen karar alındı. Google, sosyal medya sitesinin kapanma tarihini Ağustos 2019’dan Nisan 2019’a aldı.

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Google, büyük umutlarla kullanıma açtığı Google+ sistemiyle Facebook’a rakip olmak istiyordu. Buna rağmen beklediği ilgiyi görmeyen Google+ çeşitli reklam çalışmalarına rağmen neredeyse kimsenin kullanmadığı bir mecraya dönüşmüştü. Kullanıcı sayısındaki dramatik düşüşün ardından Google, sosyal medya sitesini kapatma kararı almıştı.

Kapatma kararının ardından bilgisayar korsanlarının hedefi haline gelen Google+ veri sızıntılarının kurbanı olabileceği gün yüzüne çıktı. Bugün itibarıyla açıklama yapan Google, Google+ üzerinde var olan bir sistem açığı sebebiyle 52,5 milyon kullanıcının verisinin tehlikede olduğunu gördüklerini söyledi. Kullanıcılara ait isim, elektronik posta adresi, meslek ve yaş gibi önem detayların tam anlamıyla korunmadığı bulunurken, açığın Google çalışanları tarafından tespit edildiği belirtildi. Google çalışanlarının sistem açıklarına dair yaptıkları rutin testler sırasında buldukları sıkıntının, kötü niyetli kişilerce kullanıldığına dair bir kanıtın ise elde edilemediği kaydedildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Google Ürün Yönetimi Başkan Yardımcısı David Thacker, "Bu yeni sistem açığının keşfedilmesiyle, Google+ API'larını (uygulama programlama arayüzlerini) kapatmayı hızlandırma kararı aldık. Bu önümüzdeki 90 gün içerisinde gerçekleşecek" dedi. Yaşanan açıklar ve veri sızıntılarının ardından Ağustos 2019 olan kapanma tarihini öne çeken Google, büyük umutlarla açtığı sosyal medya platformunu Nisan 2019’da tamamen kapatacağını söylemiş oldu.