Çalışanlarına İlginç Şeyler Yapan Riot Yöneticisi Ceza Aldı

riot games ceza

Hafta başında çalışanlara bir e-posta gönderen Riot Games’in CEO’su Nicolo Laurent, stüdyonun operasyon direktörü olarak görev alan Scott Gelb’in, gelen şikayetler sonrasında cezalandırıldığını ve önümüzdeki iki ay boyunca maaş almadan çalışacağını söyledi.

Dünyanın en çok ziyaret edilen oyun temalı internet sitelerinden Kotaku, yaklaşık sekiz ay önce Riot Games’in ofisindeki seksizim ile ilgili bir yazı yayınlamış ve stüdyodaki kadın çalışanların yaşadıklarından bahsetmişti. Yazıda göze çarpan ve bütün olayların bir şekilde bağlandığı isim ise Riot Games COO’su Scott Gelb olmuştu.

Eski ve yeni Riot Games çalışanlarıyla röportajlar yapan Kotaku, Scott Gelb’in akla hayale gelmeyecekler davranışlar sergilediğini öğrenmişti. Yönetici, çalışanların “popolarına ya da testislerine vurmak, yüzlerine osurmak ve rahatını bozmak” gibi hareketlerde bulmuştu. Bu hareketlerin ofis içerisinde gayet normal hale geldiğini söyleyen Riot Games çalışanları, tahmin edeceğiniz üzere tüm bu hareketlerden bir hayli sıkılmışlardı.

Riot Games’in Amerika’daki merkez ofisinde oluşan “bro” kültürü sebebiyle kadın çalışanların alt sınıfta görüldükleri ve yüzde 85’i erkek olan ofiste, kadınların cinsel saldırıya kadar varan sorunlarla karşılaştıklarını söyleyen Kotaku yazısından sonra Riot Games’in üst yönetimi harekete geçmişti. Yapılan araştırmalardan sonra Scott Gelb’in cezalandırılmasına karar verilirken, yöneticinin iki ay maaş almadan çalışacağı ve zorunlu eğitimlere tabi tutulacağı belirtildi. Yapılan açıklama birçok çalışanı tatmin etmezken, Riot Games’in yaptığı açıklamada konunun detaylıca araştırıldıktan sonra böyle bir cezanın uygun görüldüğü aktarıldı.