Çalışma Masaları Dokunmatik Ekranlara Dönüşüyor

Çalışma Masaları Dokunmatik Ekranlara Dönüşüyor

Bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz fantastik öğeler gündelik hayatta da karşımıza çıkmaya başladı. Carnegie Mellon Üniversitesi'ndeki bir grup araştırmacı, masaüstünü sanal bir dokunmatik ekran haline getirmek için bir konsept geliştirdi. Bu özel uygulama, Hollywood'ın bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz basit klavye arayüzlerinin de ötesine geçiyor.

Araştırmacılar, "Desktopography" adını verdikleri prototipi Portekiz'in Lizbon kentinde gerçekleştirilen bir sempozyumda dünyaya duyurdu. Mevcut haliyle cihaz, yukarıdan masayı gören lambaya benzer bir kameradan oluşuyor:

Bu kamerayı eşsiz kılan şey ise, görüntülerin masanın boş bölgelerine doğru yayılması diyebiliriz. Örneğin masanızın üzerinde sanal bir hesap makinesi kullanmak istiyorsunuz ama üzerinde bir soda şişesi var. Ekranın bozulmaması için kamera yer değiştiriyor ve masanın boş yüzeylerinden kolaylıkla faydalanabiliyor. 

Bu çalışma, prototip aşamasından çıkıp üreticilere ulaşır hale gelirse, ilk çalışmaların üretkenlik uygulamaları üzerine yapılacağı şimdiden konuşulmaya başlandı. Bununla birlikte, oyun için kullanışlı olabilecek farklı çalışmalar da yapılabilir. 

Siz desktopography prototipini nasıl buldunuz?

Güneş Işığına Tepki Verebilen Yapay İris Üretildi

YORUMLAR